Gürcistan'da NATO tatbikatı

NATO'nun düzenlediği "Cooperative Longbow -Cooperative Lancer 09" askeri tatbikatı, Gürcistan'ın başkenti Tiflis yakınlarındaki Vaziani üssünde başladı.

Çarşamba 06.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 06.05.2009 13:00
ABONE OL
Barış için işbirliği programı çerçevesinde 1 Hazirana kadar sürecek tatbikat kapsamında, ilk aşamada askerlere karargah-komuta eğitimi verilecek ve daha sonra eğitimler askeri poligonda sürecek. "Cooperative Longbow -Cooperative Lancer 09" tatbikatı resmi olarak 11 Mayısta başlayacak.
Tiflis yakınlarındaki Muhrovani üssünde çıkan askeri isyan ve darbe planladıkları öne sürülen eski askerlerden oluşan bir gruba karşı düzenlenen operasyondan bir gün sonra başlayan tatbikatın planında herhangi bir değişiklik yapılmadığı belirtildi.

Gürcistan'daki mevcut koşullar nedeniyle dün akşam saatlerinde tatbikata katılmayacağını açıklayan Ermenistan'ın yanı sıra bazı eski Sovyet ülkeleri de, Rusya'nın "provokasyon" olarak nitelediği tatbikatta yer almıyor.

Tatbikata, Türkiye, ABD, İngiltere, Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan, Yunanistan, Kanada, Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, İspanya, Makedonya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden bine yakın personel katılıyor. Letonya, Estonya, Moldova, Sırbistan ve Kazakistan, geçen haftalarda tatbikata katılmayacaklarını açıklamıştı.

RUSYA'NIN TEPKİSİ

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, NATO'nun Gürcistan'da düzenleyeceği askeri tatbikatın açık bir provokasyon olduğunu ve olumsuz sonuçları olacağını söylemişti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın Gürcistan'da yapılacak NATO tatbikatına gözlemci göndermeyeceğini bildirmişti.

NATO, geçen yıl Ağustos ayında Rusya ve Gürcistan arasında çıkan savaş nedeniyle, Rusya ile resmi ilişkilerini askıya almış, geçen ayın sonunda diyaloğu yeniden başlatmıştı. 29 Nisanda Brüksel'de, 28 üye ülkenin büyükelçilerinin Rusya'nın ittifak temsilcisiyle bir araya gelmesinin ardından yapılan açıklamada, Gürcistan ve NATO'nun tatbikatı konusunda anlaşmazlığın sürdüğü belirtilmişti.

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un, 2 Rus diplomatın Brüksel'deki NATO karargahında "istenmeyen kişi" ilan edilmesinden ötürü, ittifaka tepki olarak, bu ay sonunda yapılacak Rusya-NATO Konseyi toplantısına katılmaktan vazgeçtiği bildirilmişti.

Moskova, NATO'nun doğuya doğru genişlemesini güvenlik tehdidi olarak algılıyor ve NATO üyesi ülkelerin Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'ye verdiği desteğin Tiflis'i geçen yıl Güney Osetya'ya saldırması için teşvik ettiğini savunuyor.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili, dün askeri üste isyanın sürdüğü saatlerde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, "Rusya'yı tatbikatla ilgili provokasyon yapmak ve mevcut olaylara destek vererek içişlerine karışmakla" suçlamıştı. Rus yetkililer ise bu suçlamaları reddetmişti.

Rusya'nın NATO özel temsilcisi Dimitriy Ragozin, "Gürcistan'daki bir askeri birlikte ortaya çıkan isyanın, ülkedeki siyasi ve ekonomik krize karşı gösterilen tepkinin yansıması" olduğunu söylemiş, Saakaşvili ve çevresindeki kişilerin "kendi aptallıklarının sonuçlarını" Moskova'yı suçlayarak izah etmeye çalıştıklarını kaydetmişti.