Atina'da camiye bürokratik engel

Arsa tahsis edildi, izinler çıktı ancak Yunanistan'ın başkentinde 20 yıldır bir Müslüman mezarlığı ve cami yapılamadı. Bir vekilin soru önergesi, çözümsüzlüğün nedeninin topu birbirine atan bakanlıklar olduğunu ortaya çıkardı

Cuma 08.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009
ABONE OL
Yunanistan'ın başkenti Atina'da yaşayan Müslümanlar, yaklaşık 20 yıldır cami ve mezarlık çilesi yaşıyor. 1980'li yılların sonlarında bu iki konuda resmen başvuruda bulunan Müslüman halkın isteği kursağında kaldı. İki talebin de gerçekleşmesine ramak kala, bürokratik engeller ardı ardına sıralandı. Bu haksızlığa son vermek isteyen Sol İttifak Partisi milletvekili Perikles Korovesis, parlamentoya bir soru önergesi vererek teknik ve yasal bir neden olmamasına rağmen neden hâlâ söz konusu iki talebin hayata geçirilemediğini sordu. Bir zamanlar bu taleplere kökten karşı çıkan kilise dahi, Müslümanların dileklerinin yerine getirilmesi için arazi tahsis etti. Önergeye yanıt, bu hafta başında geldi. Yunan parlamentosunun 2000 ve 2007 yıllarında önce arka arkaya iki kez yeşil ışık yaktığı cami ve mezarlık talebinin "bürokrasiye" takıldığı ortaya çıktı. Müslümanların yıllardır süren bu beklentileri, 5 bakanlık arasındaki bürokratik paslaşmalar ve yetkinin kimde olduğu anlaşmazlığına takılmıştı...

TOPU BİRBİRİNE ATTILAR
Önergeye verilen cevapta Dışişleri, İçişleri ve Çevre bakanlıkları cami ve mezarlık için tahsis edilen arazilerden birinde cephanelik bulunduran Savunma Bakanlığı'nı gecikmeden sorumlu tuttu. Savunma Bakanlığı ise topu Ekonomi Bakanlığı'na attı. Mezarlık için tahsis edilen arazideki cephaneliğin taşınması için Ekonomi Bakanlığı'ndan 90 milyon euro beklediğini ve bu para tahsil edilmeden taşınmanın gerçekleşemeyeceğini açıkladı.

GARAJDA İBADET

Arazi verilmesine, onayların çıkmasına, parlamento ve kilise onay vermesine rağmen mezarlık ve cami projelerinin "icraata" dönüşmemesi, başkent Atina'da yaşayan Müslümanların hâlâ kiraladıkları dükkânlarda ve garajlarda ibadet etmesine yol açıyor. Cenazelerini ise ya Batı Trakya'daki Müslümanlara ait mezarlıklara, ya da büyük meblağlar harcayarak ülkelerine göndermek zorunda kalıyorlar.

50 BİN MÜSLÜMAN'A CAMİ İÇİN YER BULAMADILAR
Yaklaşık 50 bin Müslümanın yaşadığı Atina'da, Osmanlı döneminden kalan ve İslam tarihi müzesi olarak kullanılan bir cami var. Yetkililer önce bu camiyi kullanıma açmak istedi. Ancak küçük olduğu için Müslümanlar istemedi. Ardından havaalanına yakın bir arazi önerildi. Şehir merkezine uzak olduğu için Müslüman cemaat bunu da istemedi. Yeni teklif edilen arazi de Savunma Bakanlığı'na ait ve bakanlık bu araziden taşınmak için yüksek miktarda para istiyor.