Lübnan, iki "İsrail ajanını" daha tutukladı

Lübnan'da İsrail adına ajanlık yapmakla suçlanan iki kişinin daha tutuklandığı bildirildi.

Cuma 08.05.2009 00:00
ABONE OL
Ülkede Ocak ayından beri casusluk suçlamasıyla tutuklananların sayısı 18'e yükseldi.

Güvenlik yetkilileri, Lübnan'ın güneyindeki Gaziye kentinde gerçekleşen tutuklamanın ardından iki kişinin sorgulamasının sürdüğünü ve bazı evlerde arama yapıldığını belirtti. Lübnan polisi, geçtiğimiz Pazar günü Hizbullah mensuplarının çoğunlukta bulunduğu Beyrut'un güney kesimlerinde Haysam Şehramani adlı bir polisi ve eşini gözaltına almıştı. Aynı gün ülkenin güneyindeki Habbuş köyünde de 3 şüpheli tutuklanmıştı.

25 Nisan'da ise 2 Lübnanlı ve bir Filistinli, yine casusluk suçlamasıyla gözaltına alınmış ve bu aybaşlarında İsrail'e casusluk yapmak suçundan dolayı tutuklanan Lübnanlı bir emekli general ile bağlantısı olduğu tespit edilmişti.

Emekli Tümgeneral Edip El Alem ise eşi Hayat Selumi ve kuzeni Yusuf El Alem ile birlikte Nisan ayında tutuklanmıştı. Bu üç kişi, Lübnan ve Suriye ordusu hakkında ve "İsrail saldırılarını kolaylaştırabilecek" sivil bölgeler konusunda İsrail'i bilgilendirmekle suçlanmıştı. 14 Nisan'da tutuklanan Edip El Alem'in, İsrail adına ajanlık yapabilmek için evlere bakım ve temizlik hizmeti veren bir şirket çalıştırdığı belirtilmişti.

Lübnan'da Şubat ayında ise Mervan Fakih adlı birisi yine aynı suçlamalarla tutuklanmıştı.