Papa 16. Benediktus Ürdün'de

Papa 16. Benediktus, Ortadoğu gezisinin ilk durağı Ürdün'e geldi.

Cuma 08.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009 16:06
ABONE OL
Ürdün'ün başkenti Amman'a inmeden önce uçakta gazetecilere açıklama yapan Papa, Katolik Kilisesinin Ortadoğu barış sürecinde rol oynayabileceğini belirtti.

Katolik Kilisesi'nin politik değil ruhani bir güç olduğunu söyleyen Papa 16. Benediktus, bu gücün İsraillilerle Filistinliler arasında barış sağlanması çabalarına katkıda bulunmasını umduğunu ifade etti.

Bu arada Ürdün Kralı Abdullah, Papa'dan Hristiyanlarla Müslümanlar arasında yeni bir diyalog başlatmasını istedi.

Kral Abdullah, Papa 16. Benediktus'u karşılama töreninde yaptığı konuşmada, "Bugün karşılıklı saygıya bağlılığımızı yenilememiz gerek. Burada, şimdi, yeniden bir iyi niyet ve anlayış diyaloğu yaratmalıyız" dedi.
"Yükselen provokasyon sesleri, hırslı ideolojilerin acı getirdiğini" ifade eden Kral Abdullah, "Geleceğimiz için bunları reddetmeliyiz" diye konuştu.

Bu diyaloğun Kutsal Topraklara önemli bir katkı sağlamasını umduğunu belirten Kral Abdullah, "Hep birlikte savaşın gölgesini kaldırmaya, Filistinlilerin özgürlük haklarını ve İsraillilerin güvenlik haklarını karşılayan müzakere edilmiş bir düzenleme için çalışmalıyız" ifadesini kullandı.

Ürdün, Mısır gibi İsrail ile barış anlaşması imzalamıştı.

Papa 16. Benediktus, Ortadoğu gezisi kapsamında İsrail ve Filistin'i de ziyaret edecek.