Türkiye'yi 'aracılıktan çıkarma' planları

Ortadoğu'da İsrail-Suriye ve İran-ABD arabuluculuğuna soyunan Türkiye'ye karşı Mısır ve Suudi Arabistan'ın başını çektiği Arap ülkeleri barış görüşmelerini 'Araplaştırma' çabasında

Cuma 08.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009
ABONE OL
Türkiye'nin Ortadoğu'da Suriye-İsrail arabuluculuk çalışmaları kimilerine göre 'başarı', kimilerine göre ise 'etkisiz bir çaba' olarak yorumlandı. İsrail'in Suriye ile yapacağı barış karşılığında Esad hükümetinin İran'dan uzaklaşması beklentilerine karşın Esad'ın önceki gün İran'ın başkenti Tahran'a yaptığı sürpriz ziyaret kafaları karıştırdı.

ESAD DESTEKLİYOR
İran lideri Mahmud Ahmedinecad ve Suriye Devlet Başkanı Başar Esad'ın 'ortak düşmanlarımıza karşı işbirliğimizi geliştireceğiz' açıklaması dikkat çekti. İşte bu noktada İsrail gizli servisi Mossad'a yakınlığı ile bilinen Debka File internet sitesi kaynaklarına dayandırdığı haberinde Esad'ın Tahran'la yakınlaşmasının İsrail ile barış görüşmelerini ABD destekli Türkiye ekseninden çıkarmayı bunun yerine Suudi Arabistan-Mısır ikilisinin öncülüğüne bırakma niyetinde olduğu iddia edildi.

ABD DE TÜRKİYE'YE KEFİL

Kanıt olarak da kendisine en yakın istihbarat yetkilisi General Bahjat Süleyman'ı Ürdün'e özel temsilci olarak ataması gösterildi. 'Araplaştırma' planından memnun olmayan ABD dün iki elçisini Suriye'ye göndererek Esad'ı Türkiye merkezli görüşmelere iknaya çalıştı. Barış çabalarına destek sözü verdi. Türkiye'nin İran ile ABD arasında arabuluculuk önerisine de Ahmedinecad "İhtiyacımız yok" demişti.