Ünlü seslenişini 'Arapların kalbi' Mısır'dan yapacak

ABD Başkanı, söz verdiği Müslüman dünyaya konuşmasını 4 Haziran'da Mısır'da yapacak. Ülke yönetimi ve aydınlar çok memnun. Ancak uzmanlar insan hakları ihlalleri nedeniyle Mısır seçimini 'riskli' diye niteledi

Pazar 10.05.2009
ABONE OL
ABD Başkanı Barack Obama göreve ilk geldiğinde önceliğini İslam dünyası ise kopma noktasına gelen ilişkilere önem vereceğini açıklamıştı. İcraatlarıyla da bunu kanıtladı. İlk röportajını Arap televizyon kanalı El Arabiya'ya verdi. Ardından ilk yurtdışı gezisini Avrupa Birliği ile üyelik müzakereleri yürüten Türkiye'ye yaptı. Dünya, İslam dünyasına seslenişini Ankara'dan yapacağı umuduna kapıldı. Ancak Başkan Obama, Avrupa'nın bir parçası olarak nitelediği demokratik Türkiye'den sadece İslam alemine değil dünyaya da anlamlı mesajlar verdi. "Amerika'nın İslam'la savaş halinde olmadığını" belirterek Türkiye'yi 'batı ve doğu medeniyetlerini birleştiren model' olarak tanımladı.

MISIR'I TERCİH NEDENİ
İslam dünyasına yönelik doğrudan söyleyeceği mesajlarını ise başka bir ülkeye sakladı. Gözler Endonezya ve Mısır üzerindeydi. Beyaz Saray dün bu ülkenin Mısır olduğunu açıkladı. Sözcü Robert Gibbs, "Birçok konuda Arap dünyasının kalbi olması dolayısıyla Mısır seçildi. Müslüman alemi ile olan ilişkilerimiz konusunda oldukça önemli bir ziyaret olacak" dedi. Obama, II. Dünya Savaşı'nın sona ermesini kutlamak için Almanya ve Fransa'da düzenlenen 65. Bağımsızlık Günü etkinliklerine katılmadan önce 4 Haziran'da Mısır'a gidecek.

HARİTA YETERLİ

Obama'nın kararını yorumlayan Mısır'ın en tanınmış entelektüellerinden Cemal el Gitani, "Bunu haritaya bakınca anlamak çok zor değil. Ezher üniversitesi burada. İslam dünyasının merkezindeyiz" dedi. Mısır'ın ABD elçisi Samih Şükri ise, "Ilımlı İslam, gelenek ve kültürel yapısı seçilmemizi sağladı" dedi. Devlet Başkanı Hüsnü Müberek (81) ise ay sounda Obama'nın ziyaretiyle ilgili detaylar konuşmak için ABD'ye gidiyor. Fakat uzmanlar Mısır'ı muhalefetin yasaklı olmasından dolayı 'riskli bir tercih' olarak niteledi. El Kaide'nin ikinci ismi Ayman el Zawahiri'nin Mısırlı olduğuna dikkat çeken Ortadoğu uzmanı Jon Alterman, "Obama, heyecan uyandırıyor. İnsanlar siyasi değişime aç. Ülke değil sonuç önemli" dedi.


RICE DA 2005'TE MISIR'DAN SESLENMİŞTİ
her üniversitesi burada. İslam dünyasının merkezindeyiz" dedi. Mısır'ın ABD elçisi Samih Şükri ise, "Ilımlı İslam, gelenek ve kültürel yapısı seçilmemizi sağladı" dedi. Devlet Başkanı Hüsnü Müberek (81) ise ay sounda Obama'nın ziyaretiyle ilgili detaylar konuşmak için ABD'ye gidiyor. Fakat uzmanlar Mısır'ı muhalefetin yasaklı olmasından dolayı 'riskli bir tercih' olarak niteledi. El Kaide'nin ikinci ismi Ayman el Zawahiri'nin Mısırlı olduğuna dikkat çeken Ortadoğu uzmanı Jon Alterman, "Obama, heyecan uyandırıyor. İnsanlar siyasi değişime aç. Ülke değil sonuç önemli" dedi.