iPhone'dan silah yapacaklar

Amerikan askerleri başta olmak üzere Irak ve Afganistan'daki bütün yabancı güvenlik güçleri, militanlarla savaşırken 30 bin'den fazla program taşıyabilen iPod ve iPhone'dan faydalanıyor.

Pazartesi 11.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009 11:01
ABONE OL
Amerikalı bilişim devi Apple'ın en çok satanları arasındaki iki ürün, bir askerin ihtiyacı olabilecek bütün durumlarda işe yarıyor. İngilizce'den yerel dillere çeviri programları, pusulalar ve keskin nişancılar için mermi yörünge tayin edicileri içeren teknoloji harikaları, operasyona çıkan askerlerin vazgeçilmezi durumunda.

ABD ordusu bu cihazları kendi ihtiyaçlarına göre modernize etmeyi planlıyor. Buna göre, iPhone kullanan bir asker, bomba imha edici robotları uzaktan kullanabilecek ve insansız casus uçaklardan gönderilen fotoğrafları anında görebilecek.

Son derece kolay taşınabilen bu hafif cihazlar sayesinde askerler, gözaltına aldıkları şüphelilerin fotoğraflarını çekecek ve bu kişilerin bilgilerini ordunun veri sistemine yükleyebilecek. Cihazlara yerleştirilecek özel software programların imkan tanıdığı yüz tanıma teknolojisi sayesinde, aranan şahıslarla ele geçirilen kişilerin karşılaştırılması yapılabilecek. Böylece aranan şüphelilerin takibi daha kolay yapılacak.

Amerikan ordusu istihbarat birimi üst düzey yetkilisi Yarbay Jim Ross, iPod'un bütün kişisel ihtiyaçları karşılayabileceğine inanıyor. Ross, "Bu cihazların en önemli özelliği, kullanımının kolay olması. Bu sayede bütün askerler faydalanabilir" ifadelerini kullandı.

Amerikalı yetkililer, cihazların bir diğer avantajının da ücretleri olduğunu kaydediyor. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, WiFi internet bağlantılı bir iPod'u asker başına 230 dolar, iPhone'u ise 600 dolara mal etmeyi planlıyor.