Telegraph: "Safranbolu dünyanın en şirin kenti"

Türkiye'yi ziyaret etmenin tam zamanında olduğu belirtilirken Türkiye'de turistlerin genellikle gezmediği harika birçok yerinin bulunduğuna dikkat çekildi.

Pazartesi 11.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009 12:57
ABONE OL
İngiliz The Telegraph gazetesi, Türkiye'deki "saklı hazineler"e vurgu yapıldığı geniş haberinde Safranbolu için "Eğer Dünyanın En Şirin Kenti için bir ödül olsa, Safranbolu aday olurdu" denildi.

The Telegraph gazetesi, euro bölgesinin İngiliz turistleri için çok pahalı hale geldiği için Türkiye'nin çekici bir tatil yeri hale geldiğini belirtirken "Türkiye'nin saklı hazineleri"ne dikkat çekti. Bu çerçevede Edirne ve Ankara gibi çeşitli bölgelerin turistlerin hoşuna gidecek tarihi ve turistlik yerleri üzerinde durulduğu haberde UNESCO tarafından Dünya Mirası'nın bir parçası ilan edilen Safranbolu'ya dikkat çekti.

"Safranbolu, Türklerin beton tutkusu olmasa Türkiye'nin nasıl görüneceğini gösteren yerdir" diyen gazete, "1970 yıllarında ülkenin Osmanlı mirasının önemli bir bölümü yıkılarak blokların insa edildiği sıralarda Safranbolu, mimari vandalizm çılgınlığından uzak kalmayı tercih etti ve kendisini korumaya yöneldi.

Otuz yıl sonra sonuç bir amatör fotografçının rüyasıdır: taşlı sokaklar, şahane Osmanlı konakları, 17. yüzyıldan kalan bir hamam, kökne ahşap evler, demirciler sokağı. Eğer Dünya'nın En Şirin Kenti için bir ödül olsa, Safranbolu aday olurdu."