Dünyanın en küçük arabası

İngiltere'de bir araba sevdalısı, dünyanın en küçük arabasını üretti.

Salı 12.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 12.05.2009 11:08
ABONE OL
Perry Watkins (47), daha önce en alçak seviyeli arabalarla 3 kere Guinness rekorlar kitabına girmişti. Watkins, şimdi bu mekanik maharetlerini dünyanın en küçük arabasını üretmeye kanalize etti. Araba tutkunu, yeni arabasıyla da rekorlar kitabına girmek istiyor.

Watkins, arabasının, halen Guinness rekorlar kitabındaki en küçük arabanın yarısı boyutunda olduğunu söylüyor. Watkins'in ürettiği araba, bir çamaşır makinesi büyüklüğünde.Watkins, yeni arabası için ilhamı İngiltere'de çok sevilen çizgi televizyon karakteri Postman Pattan (Postacı Pat) aldığını söyledi.

Dünyanın en küçük arabası, yeni araba vergisi rejimine uygun. Watkins, yine normal bir plaka numarası da olan aracını şimdilik Buckinghamshire kırsal bölgesinde komşu ve arkadaşlarını etkilemek için kullanıyor.

Watkins, "30 senedir alışılmış ve alışılmamış araçlar yaptım. Dünyanın en alçak arabası olarak dünya rekorları kırdım. Dünyanın en alçak seviyeli aracını üretince dünyanın en küçük arabasını da imal edebileceğimi düşündüm. Halen rekor 1960'larda üretilmiş Peel P 50'de. Bu aracı bir televizyon
programında gördüm ve ondan daha küçüğünü yapmaya karar verdim" diye konuştu.

İnanılmaz derecede küçük olan araç, silindir hacmi 150 olan tek silindirli bir motora sahip. Watkins, araçla rahatça trafiğe çıkılabileceğini söyledi.

Arabanın çatısını çelikle takviye eden Watkins, arabaya aynalar, silecekler, lambalar monte etti. Watkins, halen Buckinghamshire'da ayakkabı üreticisi Timpsons'ta satış departmanı yöneticisi olarak görev yapıyor. Arabalara tutkun olan Watkins, son model bir Jaguar araç kullanıyor.