Ölüm kalım yürüyüşü

15 bin Pakistan askeri, üçte biri kadar Taliban militanına karşı bir aydır operasyon yürütüyor ancak ne terör durduruldu, ne silahlar sustu. Olan yine sivillere oldu...

Salı 12.05.2009
Son Güncelleme: Salı 12.05.2009
ABONE OL
1.3 milyon Taliban bölgesinden kaçan siviller

360 bin BM mülteci kamplarına sığınanlar

700 Bir haftada öldürülen militan

15 bin Operasyona katılan Pakistan askeri

5 bin Bölgedeki Taliban militanı


Bir zamanlar kayak merkezleriyle turistler için çekim merkezi olan bölge, terörün korkunç yüzüyle karşı karşıya kalınca siviller için cehenneme dönüştü... Pakistan'ın kuzeyindeki Svat Vadisi'nde aşiret liderlerinin Taliban'la işbirliği yaparak kontrolü ele geçirmesi sonrası ülkede inanılmaz bir insanlık dramı başladı.

İNTİHAR EYLEMİ: 10 ÖLÜ
Bir ayı aşkın süredir yaşanan Taliban kâbusunun ortasında sıkışan siviller, Pakistan'ın operasyonlara ara vermesiyle yollara döküldü. Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerinin tahminlerine göre yaklaşık 1.3 milyon sivil; araçlarıyla ya da yaya olarak Svat'tan kaçıyor. Şimdiye kadar BM ve Pakistan hükümetinin kurduğu acil yardım kamplarına sığınanların sayısı ise 360 bini aştı. Hükümetin operasyona "9 saatlik mola" vermesi, geniş çaplı kara harekâtı başlayacağının sinyali olarak yorumlandı. Pakistan'daki nükleer silahların Taliban ya da El Kaide terör örgütünün eline geçmesi, başta ABD olmak üzere birçok ülkenin en büyük kâbusu durumunda. Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ise silahların güvende olduğunu, operasyonların da "Taliban militanları temizleninceye kadar" süreceğini açıkladı. Olaylar, Svat'ta şeriata geçilmesi karşılığında Taliban ve aşiret liderlerine karşı Pakistan hükümeti arasında ilan edilen ateşkesi, Taliban'ın ihlal etmesiyle çıktı. Militanlar çevre kentleri de ele geçirmeye başlayınca ordu, operasyon başlattı. Tehlikenin ülke geneline yayılacağı endişesini doğrularcasına dün, Peşavar kentinin güneyindeki bir askeri kontrol noktasında intihar eylemi düzenlendi. 10 kişi hayatını kaybetti.