Dünya sinemasının kalbi Cannes'da

Dünya sinemasının kalbi, bu akşamdan itibaren yaklaşık iki hafta süreyle Cannes'da atacak.

Çarşamba 13.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009 23:33
ABONE OL
Bütün dünyayı etkisine alan küresel mali krizin, bu yıl festivale olan ilgiyi çok olmasa da azalttığı bildiriliyor.

Festival yöneticilerinin, geçen yıla oranla sponsor sayısında ve bütçesinde azalma olmadığı ve krizin festivali etkilemeyeceği yolundaki açıklamalarına rağmen, Cannes kentinde hala otellerde yer bulunması, krizin etkisini gösteren en açık kanıt olarak yorumlanıyor.

Daha önceki yıllarda Cannes kentinde ve civar kasabalardaki otellerin tamamen dolduğunu hatırlatan turizm işletmecileri, kentteki otellerde hala boş oda bulunmasını, krizin etkisi olarak değerlendiriyor.
Kentteki lokanta ve kafeteryaların geçen yıllara oranla daha sakin olması da krizin etkisine bağlanıyor.

CANNES'DAN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

NURİ BİLGE CEYLAN JÜRİDE

62. Cannes Film Festivali, yönetmen Pete Docter'ın bu akşam yarışma dışı gösterilen "La-haut" adlı animasyon filmiyle başladı.

Festival, 24 mayısta, Jan Kouhehe'nin yine yarışma dışı gösterilecek "Coco Chanel et Igor Stravinsky" filmiyle sona erecek.

Festivalde bu yıl 20 film "Altın Palmiye" için yarışacak.

Cannes Film Festivalinde "Altın Palmiye" ödülünü geçen yıl Fransız Laurent Cantet'in yönetmenliğini yaptığı "Entre les murs" filmi kazanmıştı.

Festivalin Türkiye için en önemli özelliği, geçen yıl en iyi yönetmen ödülünü alan Nuri Bilge Ceylan'ın jüride yer alması.

Jüri başkanlığını Fransız oyuncu Isaballe Huppert'in yapacağı festivalin bu yılki jüri üyeleri arasında, yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın dışında İngiliz yazar Hanif Kureishi, oyuncu Shu Qi, Amerikalı yönetmen James Gray ve Koreli yönetmen Lee Chang-dong bulunuyor.

Türkiye için diğer önemli bir gelişme ise Türk oyuncular Hatice Aslan, Saadet Işıl Atasoy ve Kerem Atabeyoğlu, Bulgar yönetmen Kamen Kalev'in çektiği ve festivalde yarışma dışı gösterilecek "Eastren Plays" isimli filminde rol almaları. Film, bir Türk ailesinin Bulgaristan üzerinden Almanya'ya göçü sırasında yaşanan dramı anlatıyor.

Hatice Arslan, geçen yıl Nuri Bilge Ceylan'ın ödül aldığı "Üç Maymun" filminde de oynamıştı.
Festival çerçevesinde kurulan film pazarında, dünyanın dört bir yanından çok sayıda film görücüye çıkacak.

Festival sırasında, 32 sinema salonunda 12 günde sinema sanayisi alıcıları için 1004 film gösterilecek.
Küresel mali krizin, bu yılki festival sosyal etkinliklerini de olumsuz etkilemesi bekleniyor. Geçen yıla oranla, festival sırasında düzenlenecek kutlamaların yüzde 50 oranında düşmesi bekleniyor.

Yaklaşık 4 bin gazetecinin kayıt yaptırdığı festivalde, dünyanın dört bir yanından gelen sinema sanayisi temsilcileri ve sinema hayranlarının sayısının 40 bini geçmesi bekleniyor.

FESTİVALDE YARIŞACAK FİLMLER

Festivalde bu yıl 20 film "Altın Palmiye" için yarışacak.

Cannes Film Festivalinde "Altın Palmiye" ödülünü geçen yıl Fransız Laurent Cantet'in yönetmenliğini yaptığı "Entre les murs" filmi kazanmıştı.

BU YIL ALTIN PALMİYE ÖDÜLÜ İÇİN YARIŞACAK YÖNETMEN VE FİLMLERİ ŞUNLAR