"Filistinlililer egemenliği hak ediyor"

Kutsal Topraklar'daki ziyaretinin üçüncü gününde Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden Beytüllahim'e gelen Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus, "Filistinliler egemenliği hak ediyor" dedi.

Çarşamba 13.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009 17:25
ABONE OL
İsa Peygamber'in doğduğu yer olarak kabul edilen Beytüllahim'de önce Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın karargahında, Abbas'la görüşen Papa, "egemen bir Filistin yurdu" çağrısında bulundu ve Abbas'a "Papalık, atalarınızın topraklarında komşularınızla barış ve güvenlik içinde, uluslararası kabul edilmiş sınırlar içerisinde, egemen bir Filistin devletinin, halkınızın hakkı olduğunu destekliyor" diye konuştu.

Filistinlilerin çektiği ve çekmekte olduğu acıların farkında olduğunu belirten Papa 16. Benediktus, Filistinlilerin hareket özgürlüğüne sahip olup, kutsal mekanları ziyaret edebilecekleri yönündeki ümidini dile getirdi.

Filistin lideri Abbas da Papa'dan, Filistin halkının çektiği acıların sona ermesi, İsrail ile yan yana, başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması ve BM kararları doğrultusunda Filistinli mültecilerin geri dönüş haklarının sağlanması için yardımını istedi.

Abbas, "Kutsal Topraklar'ın insanlarına verdiğiniz mesaj, yarın işgal, göçmenler ve tutukluların yerine bu topraklarda birlikte yaşamın ve refahın olacağı yolundaki umuttur. Acıların son bulması ve sevgiyle barışın egemen olması zamanı artık gelmiştir" dedi.

Filistin Yönetimi'nin güvenlik güçleri, Papanın ziyareti nedeniyle kentte yoğun güvenlik önlemleri alırken, kente Abbas'ın özel güvenlik biriminden ekipler dahil 3 bin dolayında güvenlik gücünün konuşlandırıldığı bildirildi. Papa'nın konvoyunun geçeceği sokaklarda ve mahallelerde adeta sokağa çıkma yasağı uygulandı; birçok cadde ve sokak trafiğe kapatıldı.

"VİVA PAPA, VİVA GAZZE"

Papa'nın Beytüllahim'e gelişi ve düzenleyeceği sabah ayini nedeniyle dünyanın dört bir yanından binlerce kişi saat 07.00'dan itibaren Milad Kilisesi'nin de bulunduğu Manger meydanını doldurdu. Ayine gelenlerin sayısı 8 bin olarak tahmin ediliyor.

Kilise korosunun söylediği ilahiler eşliğinde ve binlerce kişinin alkışları ve "Viva Papa, Viva Gazze" sloganları arasında Papalığa ait camlı araçla meydana gelen Papa 16. Benediktus, Filistinlilere ve meydana dolduran kalabalığa hitaben, İsrail-Arap çatışmasının kendilerinde yarattığı hayal kırıklığının ve acıların farkında olduğunu yineledi.

Papa, "Lütfen, önünüzde uzanan yeniden inşa çabalarında sizinle dayanışma içinde olduğumdan, ambargonun yakında kalkacağına yönelik dualarımın sizinle olduğundan emin olun" diye seslendi.
Gazze Şeridi'ndeki İsrail ablukasının son bulması için de dua ettiğini söyleyen Papa, ayrıca yetkililerden kentteki Hristiyan varlığına değer vermelerini ve bunu desteklemelerini istedi.

Kudüs'teki Latin Patriği Fuat Twal da dün akşam Kudüs'te Papa'nın da katıldığı ayinde, "Filistin halkının tüm arzusunun hür ve bağımsız bir devlet" olduğunu vurgulamıştı.

Bu arada ayine gelen kalabalıktan 27 yaşındaki Hırvat Peter Berac, "Sadece Papa'yı görmek, hayatım için ondan birkaç söz duymak için buraya geldim" dedi, Papa'nın sözlerinin kendisine yarını için güç ve enerji vereceğini belirtti.

İrlandalı Kevin Beasley, bu sabah Tel Aviv'e bir arkadaşını görmek amacıyla geldiğini, ancak doğrudan Beytüllahim'e geçtiğini ifade etti. Beasley, bölgedeki siyasi durumla ilgili pek bilgi sahibi olmadığını söylemesine rağmen, Papa'nın Filistinlilere gelecekte yardımcı olabileceğini kaydetti.

Beytüllahim'deki Hristiyanlar ise Papa'nın ziyaretinin, kentteki Hristiyan nüfusu göçten vazgeçireceğini umduklarını dile getirdiler.

Papa, öğlen son bulan ayinin ardından Beytüllahim'de, İsrail ile ayırma duvarlarının sardığı Aida mülteci kampına geçti. Beytüllahim Belediye Meclisi üyelerinin, Papa'ya burada sunacakları hediyeler arasında, kenti saran kalın beton ayırma duvarlarından bir parçanın da bulunduğu öğrenildi.

Papa, Filistin topraklarına bir günlük ziyaretinin ardından, yarın yine İsrail'de, Arap nüfuslu kentlerden Nasıra'da olacak, ayine katılacak ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya gelecek.