Mars robotu zor durumda

ABD Havacılık ve Uzay Kurumu (NASA), Mars'taki ikiz robotlardan Spirit'in tekerleklerinin yarıya kadar yumuşak toprağa saplandığını belirterek, zor durumda bulunduğunu bildirdi.

Çarşamba 13.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009 15:27
ABONE OL
Alman Spiegel dergisinin haberine göre, NASA'nın California Pasadena'daki Jet Motorları Laboratuvarı'ndan (JPL) mühendis ve bilim adamları, Spirit'i durdurarak, robotun etrafındaki toprağı incelemeye ve bir test robotuyla buradan kurtulmanın yollarını simülasyonla canlandırmaya giriştiler.

JPL'den Spirit ve ikizi Opportunity'nin proje yöneticisi John Callas, robotun çok zor bir durumda olduğunu belirterek, "Durumu dikkatle inceliyoruz. Spirit'i yeniden hareket ettirmeye çalışmamız haftalar alabilir. Bu arada, bize sorun yaratan toprağın fiziksel özellikleri hakkında daha fazla bilgi almak için Spirit'in bilimsel cihazlarını kullanıyoruz" dedi.

Spirit'in yumuşak toprağa saplanmadan önce Home Plate adlı düşük platoda iki aydır kuzeyden güneye saat yönünün tersinde ilerlemekte olduğunu açıklayan NASA yetkilileri, robotta Nisan başında ortaya çıkan hafıza kaybı, bilgisayarın baştan çalışması ve iletişim sorunlarının ise tekrarlanmadığını kaydettiler.
Mars'a sadece üç aylığına gönderilen Spirit ve Opportunity 5 yılı aşkın süredir görev başında bulunuyor.