Tanrı’ya mektup yazıp ‘kalplere şefkat’ istedi

Katoliklerin ruhani lideri 16’ncı Benedict Haremüşşerif’e giren ilk Papa oldu. Tarihi ziyarette Ağlama Duvarı’na Tanrı’ya yazdığı mektubu iliştirdi: Kalpleri şefkatle doldur

Çarşamba 13.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009
ABONE OL
Beş günlük bir ziyaret için "Kutsal Topraklar"da bulunan Katoliklerin ruhani lideri Papa Benedict, tarihi bir adım attı. Ziyaretinin ikinci gününe Kudüs'teki Haremüşşerif içinde bulunan El Aksa Camisi'ni ziyaret etti. Müslümanlar için en kutsal üçüncü mekân Haremüşşerif'e giren ilk papa olan Benedict, burada Kudüs Büyük Müftüsü Muhammed Emin El-Hüseyni ile bir araya geldi. Camiden sonra Haremüşşerif'in dış duvarını oluşturan ve Yahudilerce kutsal kabul edilen Ağlama Duvarı'na geçti. "Kutsal topraklara, Ortadoğu'ya ve tüm insanlık ailesine barışını gönder. Adını ananların kalplerini tevazu ve şefkatle doldur" diyerek dua etti. Ardından geleneklere uyarak duvara "Tanrı'ya yazdığı mektubu" sıkıştırdı.

'ZORLA ALINDI'

Bu arada, İsrail gazetelerinin "Papa'nın Nazi ordusunda yer aldığı" yolundaki haberlere Papa'nın sözcüsü açıklık getirdi. Sözcü, Papa Alman ordusuna zorla alındı. Hiç bir zaman savaşa katılmadı. Asla ve asla Hitler gençliği üyesi olmadı" dedi.