Babasını bulmak için tüm ülke seferber oldu

Tayland'da 9 yaşındaki Japon-Tay melezi Keigo Zato'nun dramı devletin bütün mekanizmalarını harekete geçirdi.

Perşembe 14.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009 09:25
ABONE OL
Başkent Bangkok'a 350 kilometre mesafedeki Phichit (Piçit) ilinde oturan Keigo'nun trajedisi daha doğmadan başladı.

Genç bir kızken zengin ve ünlü olmak için evden kaçan annesi Thipmontha, uzun bir süre sonra yanında Japon kocası Katzumi ile geri döndü. Hamile olduğunu söyleyen Thipmontha, düğünden sonra yeniden ortadan kayboldu. Birkaç ay sonra kucağında bebeğiyle tekrar geldi ve bebeğini bakmaları için ailesine teslim edip yeniden gitti. Bangkok'taki sayısız gece kulüplerinden birinde çalıştığını söyleyen Thipmontha ara sıra ailesine para da gönderiyordu.

En son 6 yıl önce kocasıya beraber memleketine gelen Thipmontha'nın ailesyle irtibatı bu zamandan itibaren koptu. Genç kadın geçen sene temelli olarak geri döndü ve 3 Nisan'da zührevi bir hastalıktan öldü. Ölmeden önce oğluna devamlı "baban gelecek, onu düğünümüzün yapıldığı Tha Luang tapınağında bekle" telkininde bulunan annesinin sözleri üzerine küçük Keigo her gün bu tapınağa gider oldu.

Teyzesi ve felçli dedesiyle yaşama tutunmaya çalışan ve gelen turist kafilelerinde Japon olduğunu tahmin ettiği kişilere babasının eskimiş bir resmini gösteren Keigo'nun bu hali basına yansıyınca tüm devlet kurumları seferber oldu. Eldeki verilerden yola çıkan Tayland emniyeti, yıllar öncesinin ülkeye giriş çıkış kayıtlarında inceleme başlatırken turizm acentaları da yardımcı olmaya çalışıyor. Son olarak babasının doğum tarihi bilgisine ulaşılan öksüz Keigo'nun babasının bulunması için Tayland'ın Japonya büyükelçiliği de devreye girdi. Tayland Kraliçesi de durum hakkında düzenli olarak bilgi alıyor.

Baba Katzumi'nin bulunup bulunamayacağı, bulunsa da oğlunu görmek isteyip istemeyeceği şimdilerde merak konusu.