Domuz gribiyle ilgili şok iddia!

Avustralyalı bilimadamları domuz gribi virüsü olarak bilinen ölümcül H1N1 virüsünün yeni virüsler geliştirmek ve yeni bir takım testler yapmak için çalışan bilim adamları tarafından laboratuar ortamındaki çalışmalar sırasında yanlışlıkla üretilmiş olabileceğini öne sürdü.

Perşembe 14.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009 16:31
ABONE OL
Dünyanın birçok ülkesine yayılan ölümcül domuz gribi konusunda bir açıklama yapan Avustralyalı bilim adamları, dünyayı sarsan H1N1 virüsünün yanlışlıkla üretilmiş olabileceğini iddia etti.

Konuya ilişkin olarak ScienceInsider web sitesine bir açıklamada bulunan Avustralya Devlet Üniversi'nden emekli bir virüs bilimcisi olan Adrian Gibbs, virüsün laboratuar ortamında yaşanan bir kaza sonucu yayılmış olma ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

* İŞTE DOMUZ GRİBİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER!

Yeni bir aşı ya da virüs geliştirmek amacıyla yapılan çalışmalar sırasında meydana gelmiş bir kazanın bu virüsün yayılmasına neden olduğunu iddia eden bilim adamlarının dışında Dünya Sağlık Örgütü'nün üzerinde durduğu teori ise, domuz gribinin domuz, kuş ve insandan alınan genetik materyallerin karıştırılması sonucu ortaya çıktığı doğrultusunda.

Gibbs, "Domuz gribinin içeriğindeki virüste yapılan çalışmalarda farklı virüs tiplerine rastlamak mümkün. Bunu kesin bir şekilde ifade etmek mümkün olmasa da ihtimallerden biri de bu noktada" diye konuştu.

"DOMUZ GRİBİ BİYOLOJİK SAVAŞIN BİR PARÇASI."

Domuz gribi ile ilgili ilginç değerlendirmeler ve bilimsel çalışmalar dünyanın farklı bölgelerinde sürdürülürken, virüs binlerce insanı etkisi altına aldı ve bulaştığı insanları da öldürmeye devam ediyor.

Rusya basınına açıklamada bulunan politolog Sergey Markelov önemli iddialarda bulundu. Rus uzmana göre hızla yayılmaya devam eden domuz gribi, biyolojik savaşın bir parçası.

Meksika'da ve Latin Amerika'da bulunan gizli laboratuarlarda virüsün geliştirildiği iddia eden uzman, "Virüsün küresel olarak yayılmasının önünde iki alternatif var. Birincisi tabi yollardan mutasyon. İnsan müdahale etmeden virüs değişebilir. İkinci yöntem ise dış müdahalede bulunarak virüsün mutasyonudur. Bu da gizli laboratuarlarda yapılıyor." dedi.

Bir doktor ve politolog olarak konuştuğunu kaydeden Markelov, "Ben domuz gribinin bu şekilde gizli çalışan laboratuarlardan bir sızıntı olarak görüyorum. Gizli laboratuarlarda öldürücü domuz gribi üzerine çalışılıyor. Şimdi bu gizleniyor. Biyolojik silahlar sürekli olarak geliştiriliyor. Kuş gribinin de ilk kez Çin'de ortaya çıkmasını düşünmek gerekiyor." ifadelerini kullandı.

CIA'in gizli denemelerinin yoğun olduğu Meksika'da gizli laboratuarların olabileceğini kaydeden Rus uzman şu şekilde konuştu: "Ben o bölgede doktor olarak bulundum. Ormanların derinliklerinde yüzlerce laboratuar vardı. Şimdi onların bir kısmı otel olarak kullanılıyor. Böyle bir otelde de kaldım. Bölgede bulunan laboratuarlara baktığınızda dışarıdan odundan bir baraka gibi görünüyor. Ancak içerisi son derece teknolojik donatılmış."

Vahşi hayvanlar ve diğer zararlılara karşı bu laboratuarların son derece korunaklı olduğunu ifade eden Rus uzman, 4-5 metre yükseklikteki binaların ormana uyumlu olduğunu ve her birinde 40-50 kadar bilim adamının çalıştığını iddia etti.

Rus uzman ekonomik krizin etkisini azaltmak için geliştirilen enformasyon savaşının da bir parçası olabileceğine dikkat çekerek, "Şimdi dünya iki konu konuşuyor; ekonomik kriz ve domuz gribi." tespitinde bulundu.