Okyanus ve denizlerde 69 ülke hak iddia etti

Okyanus ve deniz yataklarında mülkiyet hakkı iddia eden 69 ülke, bu taleplerini Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki bir komisyona resmen yaptı.

Perşembe 14.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009 11:07
ABONE OL
Başvurular için mühlet dün sona erdi. 69 ülke, zengin doğal kaynaklara sahip olduğu öne sürülen, dünyanın çeşitli bölgelerindeki deniz ve okyanus yatakları konusunda hak iddia etti.

BBC'nin haberine göre, deniz yatağındaki işlenmemiş kaynakları kontrol altına alabilme çabası tüm hızıyla sürüyor.

BM'nin kıta sahanlığının sınırlarına ilişkin komisyonuna hak iddialarını sunan ülkeler, doğalgaz, petrol ve diğer madenlere sahip bölgelerin mülkiyetinin kendilerine verileceğini umuyor. Arama faaliyetlerini daha da etkin hale getiren teknolojik gelişmeler, ülkeler için okyanus zeminlerini daha ulaşılabilir kıldı.

Şimdiye kadar, bir ülkenin kıyılarından 200 deniz mili açıktaki deniz yatağının mülkiyetinin kime ait olduğu kararlaştırılamıyordu. Ülkeler, BM komisyonundan dünyanın deniz sınırlarını çizmesini bekliyor.

İngiltere ve Arjantin Atlas okyanusunun güneyindeki Falkland adaları çevresinde, Çin ise Güney Çin denizi'ndeki bir ada zincirinin civarında, hak iddiasında bulundu. Aynı adaların kıta sahanlığı için Malezya, Vietnam ve Filipinlerin de hak iddiası var.

BM komisyonu, egemenlik konusundaki uzlaşmazlıkları incelemeyecek. Ülkelerin bu sorunu başka bir biçimde çözmeleri gerekiyor. Komisyonun çalışmalarının da yıllar sürmesi bekleniyor