24 saatte binden fazla yeni vaka

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 24 saatte dünya genelinde binden fazla yeni H1N1 virüsü vakasının tespit edildiğini açıkladı.

Cuma 15.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009 16:40
ABONE OL
DSÖ, dünya genelinde binden fazla yeni vakanın tespit edilmesiyle vaka sayısının 7520'ye çıktığını duyurdu.

Örgüt, virüs nedeniyle ölenlerin sayısının değişmediğini, bu sayının 65 olduğunu belirtti.

DSÖ dün, 33 ülkede 6497 vakanın tespit edildiğini açıklamıştı.

ABD'DE DOMUZ GRİBİNDEN ÖLÜMLER 4'E YÜKSELDİ


ABD'nin Arizona eyaletinde geçen hafta hayatını kaybeden bir kadınla ilgili testler, bu ülkede, domuz gribi olarak da bilinen H1N1 virüsü kaynaklı ölümlerin 4'e yükseldiğini ortaya koydu.

Maricupa Bölge Sağlık İdaresi yetkilileri, ilgili testlerin 40'lı yaşlarda olan kadının virüsü taşıdığını doğruladığını, ülkedeki 4'üncü ölüm vakasının Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından gün içinde açıklanmasının beklendiğini bildirdi.

Böylece doğrulanmış vakalar doğrultusunda domuz giribi kaynaklı ölümler dünya genelinde 70'e yükselirken, 33 ülkedeki toplam vaka sayısı da 6 bin 672 oldu.

*DÜNYA GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Öte yandan, domuz gribi nedeniyle New York'ta da 3 okulda eğitime ara verildi.

Yetkililer, bu okullardaki öğrenci ve görevliler arasında yaklaşık 100 kişide H1N1 virüsüne benzer semptomlar görüldüğünü kaydetti.

Peru'da da ilk domuz gribi vakasının doğrulandığı bildirildi. Böylece Arjantin, Brezilya ve Kolombiya'dan sonra domuz gribi görülen dördüncü Güney Amerika ülkesi Peru oldu. Peru Sağlık Bakanı Oscar Ugarte, H1N1 virüsü taşıyan hastanın 27 yaşında Perulu bir kadın olduğunu ve geçen cumartesi günü New York'dan uçakla geldiğinin belirlendiğini söyledi.

Söz konusu kişinin sağlık durumunun iyi olduğu ve hastaneye kaldırılmadığını belirten yetkililer, aynı seferle ülkeye gelenlerin sağlık taramasından geçirileceğini kaydetti.

ARJANTİN, MEKSİKA'DAN UÇUŞ YASAĞINI KALDIRIYOR

Arjantin, domuz gribi yüzünden 2 hafta önce askıya aldığı Meksika'dan uçak seferlerini yeniden başlatıyor.

Hükümet sözcüsü Sergio Massa, virüsün korkulduğu kadar ölümcül olmadığını, bunun üzerine seferlerin bu sabah yeniden başlayacağını belirtti.

Ancak havaalanı yetkililerinin Kuzey Amerika'dan gelen yolcuları izlemeye devam edeceği kaydedildi.
Arjantin'in Meksika'dan seferleri durdurması iki ülke arasındaki ilişkilere de zarar vermişti. Arjantin'de kesinleşen 1 domuz gribi vakası var.

Bu arada Ekvador'un da benzer bir yasağı dün kaldırdığı belirtildi. Peru ise uyguladığı kısıtlamaları önceki gün kaldırmıştı.

MALEZYA'DA İLK H1N1 VAKASI

Malezya'da bir kişide, domuz gribi hastalığına yol açan H1N1 virüsünün tespit edildiği bildirildi.

www.malaysiakini.com adresli internet sitesinde, Sağlık Bakanlığı yetkilisi İsmail Merican'ın açıklamasına dayandırılan haberde, ABD ziyareti sonrası ülkeye dönen bir kişide bu hastalığın teşhis edildiği belirtildi.

Malezya Sağlık Bakanlığı ise konuyla ilgili henüz açıklama yapmadı.