Amerika kozmopolitleşiyor

ABD nüfusunun üçte birinden fazlası azınlıklardan oluşuyor. Amerika'daki azınlıklar içinde ise özellikle Hispanik nüfusun hızlı artışı dikkat çekiyor.

Cuma 15.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009 12:50
ABONE OL
Amerikan Nüfus İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre ülkede azınlıkların sayısı 104 milyon 600 bin rakamına ulaştı. ABD nüfusu 309 milyon ve azınlıkların ülke nüfusuna oranı da yüzde 34'e yükselmiş durumda. 1 Temmuz 2008 tarihine kadar olan nüfusun genel durumunun açıklandığı bildiride, 2000 yılında azınlıkların genel nüfusa oranının yüzde 31 olduğu da belirtildi.

Nüfus İdaresi, Amerika'daki en büyük azınlık grubunun Hispanikler olduğu ve sayılarının ise 46 milyon 900 bin kişi olduğunu dile getirdi. Amerikan nüfusunun giderek Hispanik olacağı yolunda kamuoyunda hemen her yıl yapılan tartışmalara haklılık kazandıracak son duruma göre bu azınlık grubu ülke de en fazla nüfusu artan kesim. Hispaniklerin yalnızca nüfus artışlarındaki hız değil bir de 46 milyon 900 bin kişinin yüzde 44'ünün 18 ve daha alt yaş grubunda olması. 18 ve daha alt yaş grubu içinde 5 yaşından küçük olanların bu gruptaki oranı ise yüzde 47.

Hispanikler genel nüfus oranında yüzde 14'e tekabül ederken doğum yüzdeleri 25 oldu. Batı kültüründen gelen Amerikalılar da doğum oranı ise yalnızca yüzde 2,2 olduğu belirlendi.

Hispaniklerin ardından Amerika'da en fazla nüfus artışının olduğu azınlık Asya kökenliler oldu. Bu grupta 2000 yılına oranla nüfus artışı yüzde 2,7 olurken sayıları da 15 milyon 500 bini buldu.

Amerika'da nüfusu en çok artan üçüncü azınlık ise Afrika kökenliler. Bu grubun nüfus artış hızı yüzde 1,3 olurken, Nüfus İdaresi sayılarının da 41 milyon 100 bin olduğunu dile getirdi.

NÜFUS GİDEREK YAŞLANIYOR

Verilen son istatistik bilgilere göre Amerikan nüfusu giderek yaşlanıyor. 2008 rakamlarına göre 65 yaş üstü Amerikalıların sayısı 29 milyon. Bu rakam ülke nüfusunun yüzde 12,8'ine tekabül ediyor. 200 yılında ise 65 yaş üstünün genel nüfusa oranı yüzde 12,4 idi. Yine Nüfus İdaresinin kayıtlarına göre yaşlıların en fazla olduğu eyalet Florida. 65 yaş üstü olanların eyalet nüfusuna oranı yüzde 17.

CALİFORNİA HİSPANİKLERİN NEW YORK AFRİKALILARIN

ABD Nüfus İdaresi'nin kayıtlarına göre en fazla Hispanik Los Angeles şehrinde yaşıyor. Bu şehrin nüfusunun neredeyse yarısına oluşturan Hispaniklerin sayısı 4 milyon 700 bin kişi.

Hispaniklerin en fazla yaşadığı eyalet ise California. Bu eyalette yaşayan Hispanik sayısı 13 milyon 500 bin. Eyaletler içinde nüfusu yapısına oranla en çok Hispanik azınlığının olduğu yer New Mexico. Hispaniklerin, bu eyaletin genel nüfusuna oranı yüzde 45.

Afro-Amerikan olarak tabir edilen Afrika kökenli Amerikalıların en çok yaşadığı eyalet ise New York. Bu eyalette bulunan Afro-Amerikalı sayısı 3 milyon 500 bin. Afro-Amerikalıların nüfusunun en fazla olduğu şehir ise Chicago. Bu şehirde yaşayan siyahî vatandaşların toplam 1 milyon 400 bin.

Asya kökenlerinin yine en çok yaşadığı eyalet de California. Bu eyalette Asya kökenli azınlıkların nüfusu 5 milyon kişi. Asyalıların eyalet nüfus oranına göre en fazla olduğu yer Hawaii. Bu eyaletin toplam nüfusuna oranı Asya kökenlilerin yüzdesi 54. Bir başka ifade ile Hawaii'de Asyalılar yerli diğer Amerikalılar ise bu eyalette azınlık olmuş durumda.

Sonuçlara göre California, azınlıkların en gözde eyaleti olmaya devam ediyor. Asya kökenlilerin, Hispaniklerin yanı sıra burada yine Kızılderililer de diğer eyaletlere oranla daha fazla California'da yaşıyor. California'da Kızılderililerin nüfusu 739 bin kişi. Pasifik Adalarından gelenler de yine en fazla California'da yaşamayı tercih ediyor. Bu azınlık grubunun da en yoğun yaşadığı yer olan California'da nüfusları 283 bin kişi.

Amerika'da 50 eyalet ve 3 bin 142 idari bölge bulunuyor. Bu yerleşim birimlerinin bazılarında 2008 nüfus verilerine göre demografik yapısı değişen ve çoğunlukların azınlık kaldığı yerler söz konusu. Bunlar; California eyaletinde Stanislaus, Kansas'da Finney, Misssissippi'de Waren, Texas'da ise Schleisher ile Edwards.

Bugün Amerika'da Hispaniklerin çoğunluk olduğu 48 idari bölge var. Aynı şekilde Afro-Amerikalıların çoğunlukta olduğu yerleşim birimi sayısı ise 77. Amerika'nın en beyaz eyaletleri ise Maine ile Vermont. Bu iki eyalette beyazların nüfuslarına oranı yüzde 95.