Svat Vadisi'nde sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Pakistan ordusu, Taliban militanlarına karşı operasyon yürüttüğü Svat Vadisi'ndeki sokağa çıkma yasağını geçici olarak kaldırdı.

Cuma 15.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009 09:46
ABONE OL
İslamabad hükümeti, bölgedeki Taliban savaşçıları ve ordu güçleri arasında kalan sivil halkın bölgeden kaçabilmesine izin vermeyi hedefliyor. Sokağa çıkma yasağına gün içinde sekiz saat boyunca ara verildikten sonra devam edilecek.

Birleşmiş Milletler, çatışma bölgesinden kaçabilenlerin sığındığı kamplarda durumun kötüleştiğini, 800 binden fazla insanın çok zor koşullarda yaşamaya çalıştıklarını duyurdu. Hafta sonu sokağa çıkma yasağının hafifletilmesi üzerine binlerce kişi oluşturulan çadır kamplarına sığınmak üzere bölgeden kaçmıştı. Çatışmaların yoğunlaştığı bölgenin başlıca kenti olan Mingora'da 150 bin sivilin iki ateş arasında bulunduğu bildiriliyor.

BBC'nin haberine göre, çatışma bölgesindeki siviller için gaz, elektrik ve yiyecek imkanları sınırlı. Bölge sakinleri, Mingora'yı elinde tutan Pakistan Talibanı'nın yolları mayınladığı ve siperler kazdığını ifade ediyor.

Svat Vadisi'ndeki 5 bin Taliban savaşçısına karşı bölgeye yaklaşık 15 bin asker sevk edildi. Pakistan Genelkurmay Başkanı Aşfak Kayani, bombardımanın başlamasından bu yana ilk kez cephedeki askerleri ziyaret etti.

Pakistan ordusu, sokağa çıkma yasağının kaldırılmasından önceki 24 saat içinde 124 militanı öldürdüklerini ve kayıplarının 9 asker olduğunu açıklamıştı.