Son 24 saatte bin vaka daha

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) son 24 saatte dünyada bin kadar kişide daha domuz gribi saptandığını açıkladı.

Salı 19.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009 15:01
ABONE OL
DSÖ açıklamasında, son ulaşılan vaka sayısının 9830 olduğu ve 40 ülkede 79 kişinin Influenza A/H1N1 virüsü yüzünden hayatını kaybettiği belirtildi.

Örgütün istatistiklerine göre, son 24 saatte Meksika'da 545, ABD'de 409 yeni vaka saptanırken, dört kişinin Meksika ve bir kişinin de ABD'de bu virüse bağlı olarak hayatını kaybettiği kaydedildi.

İLAÇ FİRMASI NOVARTİS AŞI ÜRETİMİNE HAZIR

İsviçre'nin ilaç firması Novartis, H1N1 virüsüne karşı aşı üretimine başlamak için Dünya Sağlık Örgütünden yeşil ışık beklediğini bildirdi.

Firma sözcüsü, virüsün kendilerine ulaştığını ve aşı üretimine başlamak için araştırmacılarının virüsü değişikliğe uğratma çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Sözcü, aşı üretimi için Dünya Sağlık Örgütü ve ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezinden yeşil ışık beklediklerini kaydetti.

KANADA'DA VAKA SAYISI 520'YE ULAŞTI

Kanada'da domuz gribi olarak da bilinen H1N1 virüsü ile ilgili doğrulanmış vaka sayısı 481'den 520'ye çıktı.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ''Meksika'ya seyahat etmenin artık risk taşımadığı'' ifade edilirken, Meksika'dan gelenler için uygulanan sağlık taraması da sürüyor.

Kanada Halk Sağlığı Direktörü David Buttler-Jones, vaka sayısının 520'ye çıkmasına rağmen domuz gribi salgınının yavaşladığını söyleyerek, Meksika'ya seyahat edecekler için konulan uyarının kaldırıldığını bildirdi.

Başkent Ottawa'da gazetecilerin sorularını cevaplayan Buttler-Jones, mevsim şartları itibariyle yaşanabilecek en kötü durumun atlatıldığını söyledi.

Buttler-Jones, ''bütün gelişmeler, ekiplerimiz tarafından en ince ayrıntılarına kadar izleniyor. Salgın Nisan sonu ve Mayıs başı diyebileceğimiz dönemde çıktı. Bu zaman aralığında virüsün kuluçka dönemini tamamlayıp, ikinci aşamaya geçmesi gerekirdi. Şu ana kadar bu yönde bir gelişme saptanmadı. Bu da, salgının yavaşladığı anlamına geliyor'' diye konuştu.

İTALYAN TURİST TİBET'TE TEDAVİ ALTINA ALINDI

Çin'in Tibet Özerk Bölgesi;nde bir İtalyan turistin A tipi H1N1 gribi şüphesiyle tedavi altına alındığı
bildirildi.

Şinhua haber ajansı, 42 yaşındaki kadın turistin Nepal sınırındaki Zham kasabasında tedavi edildiğini duyurdu.

Öte yandan, Çin Sağlık Bakanlığı ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinde, Yang soyadlı kişinin H1N1 gribine yakalandığının kesinleştiğini açıkladı. Böylece Çin'de kesinleşen vaka sayısı 4'e çıktı.

Yang, kısa süre önce ABD ve Kanada'ya yaptığı seyahatten Güney Kore ve Hong Kong üzerinden geri dönmüştü.