"Rusya yeni savaş istiyor"

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, İtalyan gazetesi Corriere della Sera'ya verdiği röportajında, Rusya'nın Gürcistan'dan kurtulmak için yeni bir savaş istediğini iddia etti.

Salı 19.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009 15:54
ABONE OL
Rusya'nın Abhazya ve Güney Osetya'da uluslararası anlaşmaları ihlal ederek üs kurmaya başladığını kaydeden Saakaşvili, "Rusya yeni bir savaş istiyor. Sanmıyorum, ama onların sınırı geçerek Ağustos ayında Gürcistan'ı işgal etmeleri bunu ciddi olarak düşünmeye zorluyor. Onlar Gürcistan'dan kurtulmak istiyor. Şu an ülkemizde işgal devam ediyor. Rusya ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya'da askeri anlamda varlığını güçlendiriyor." dedi.

Rusya'yı Gürcistan'ın Sukhumi bölgesi ile Güney Osetya'nın Şinvali arasıda 'Berlin Duvarı' inşa etmekle suçlayan Saakaşvili, "Binlerce Gürcü Abhazya ve Güney Osetya'dan sürüldü. Ne kadar Rus askeri var bilinmiyor. Biz şimdi Avrupa Birliği ile entegrasyonu güçlendirmek istiyoruz. Bunu vize siteminde yapılacak düzenlemelerle başlamak gerekiyor." şeklinde konuştu.

SAAKAŞVİLİ'DEN NATO'YA SİTEM
Tiflis'in NATO ile ilişkilerini değerlendiren Saakaşvili, "NATO bize katılım vaad etti. Ardından da yüzümüze kapıyı kapattı. Er ya da geç NATO Gürcistan'ın dışarıda tutulmaması gerektiğini anlayacak." dedi.
Gürcistan'ın Vaziani askeri üssünde ay başında başlayan Rusya ve NATO ülkelerini karşı karşıya getiren Longbow 09 (uzunyay) ismi verilen tatbikat bugün sona eriyor. İki gün sonra başlayacak Lancer 09 (mızraklı süvari) ismi verilen tatbikatta 3 Haziran'a kadar sürecek.