Ünlü gazetecinin ‘ç’alıntı skandalı

Salı 19.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 18.05.2009
ABONE OL
ABD'de 2003'de New York Times gazetesi muhabiri Jayson Blair ve 2004'de USA Today gazetesinin beş kez Pulitzer ödülüne aday gösterilen yıldız muhabiri Jack Kelley'in hiç gitmedikleri yerler hakkında yazı yazarak ve gerçekleştirmedikleri röportajlar uydurarak sahtekârlığa başvurduğu ortaya çıkmıştı. İki gazeteci de bu yüzden işten atıldı.

ABD basın dünyasında bir gazetecinin okuduğu bir yazıdan isim vermeden alıntı yapıp köşe yazısında kendi cümleleleri gibi kullandığının ortaya çıkmasıyla 'etik değer' tartışması başladı. Üstelik bu kişi ABD'nin saygın gazetesi New York Times'ın Pulitzer ödüllü ismi Maureen Dowd. Olayın kahramanı Down olunca tartışma skandala dönüştü. Bush dönemi Irak politikalarının ateşli bir muhalifi olan kadın gazeteci pazar günkü köşe yazısında terör tutuklularına uygulanan gözaltı tekniklerinin terör saldırılarını neden engellemediğine ilişkin sorunun giderek daha çok sorulmaya başlandığına dair cümlelere yer verdi.

'ARKADAŞIMDAN DUYDUM'
Ancak yazısındaki bu ifadelerin asıl sahibi Huffington Post gazetesine e-posta ile yazan blogger Josh Marshall'a aitti. AP haber ajansının ortaya çıkardığı bu olaya Dowd ve işvereni New York Times bir süre sessiz kaldı. Ancak bir süre sonra Dowd'un "Bu cümlelere bana bir arkadaşım söyledi. Bir yerde okuduğunu söylemediği için ben de yazıma ekledim. Hatadan dolayı özür dilerim" açıklaması geldi. New York Times da konuyla ilgili tekzip yayımlayacağını duyurdu.