İsrail barışa hazır

Çarşamba 20.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 20.05.2009 20:02
ABONE OL
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmelerinde barış sürecinin derhal başlaması konusunda bir anlayışa vardıklarını belirterek, "Filistinliler'le ve Suriyeliler'le barış görüşmelerinin elbette, ön koşulsuz olarak açılması konusunda hazır olduğumu söyledim" dedi.

ABD'deki temaslarının ardından İsrail'e dönüşünde, Ben Gurion havalimanında açıklama yapan Netanyahu, görüşmelerinden memnuniyetini dile getirdi ve "hayati konularda bazı ortak anlayışlara varıldığını" belirtti.

Netanyahu, İran meselesi ile ilgili İsrail ve ABD'nin, nükleer programın mutlaka durdurulması konusunda ortaklaşa yaklaşım içinde olduklarını ifade ederek, "Başkan Obama diyalog sürecinin süresiz olmadığını belirtti" diye konuştu.

Filistin konusunda ise "barış sürecinin derhal başlamasına ihtiyaç bulunduğu konusunda anlaşma var" diyen Netanyahu, "Filistinliler'le ve bu arada Suriyeliler'le, elbette ön koşul olmaksızın barış görüşmelerinin açılması konusunda hazır olduğumu söyledim. Ancak, herhangi bir barış anlaşmasının da İsrail'in özel güvenlik ihtiyaçlarına çözüm olması gerektiğini vurguladım" dedi.

İsrail Başbakanı, her iki tarafın da Ortadoğu barış sürecinin Arap ülkelerini de kapsamasında hemfikir olduklarını dile getirdi, sadece İsrailliler ve Filistinliler'in değil, Arap ülkelerinin de bunun karşılığında somut bir şeyler vermek durumunda olduklarını kaydetti.

Netanyahu, önümüzdeki günler ve haftalar içerisinde söz konusu dört alanda bir diyalog başlatacaklarını sözlerine ekledi.