Lula Da Silva Türkiye'ye geliyor

Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula Da Silva, üç günlük resmi ziyaret için bugün Türkiye'ye geliyor.

Çarşamba 20.05.2009 16:52
Güncelleme: Çarşamba 20.05.2009 17:56
ABONE OL
Konuk Cumhurbaşkanına Türkiye ziyareti sırasında Brezilya Dışişleri Bakanı ile Kalkınma, Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı'nın da dahil olduğu geniş bir heyet refakat ediyor. Da Silva, Brezilya'dan Türkiye'ye Devlet Başkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olması bakımından tarihi önem taşıyor.

Brezilya Cumhurbaşkanı Da Silva'nın Ankara'da Cuma günü gerçekleştireceği resmî görüşmeler kapsamında Türkiye-Brezilya ikili ilişkilerinin yanı sıra, çeşitli bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacak ve işbirliği alanlarının çeşitlendirilmesi imkânları ele alınacak. Bu kapsamda, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile Brezilya petrol şirketi PetroBras arasında Karadeniz'de petrol ve doğal gaz sondaj çalışmalarına başlanılması amacıyla bir mutabakat belgesi iki liderin huzurunda imzalanacak.

Cumhurbaşkanı Da Silva ve beraberindeki heyet, Ankara'daki resmi temaslarından önce İstanbul'da TOBB ve DEİK'in düzenledikleri Ortak İş Semineri'ne katılacak; ayrıca, İstanbul'un tarihi ve turistik yerlerini ziyaret edecek.Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, farklı coğrafyalarda bulunmalarına rağmen, ikisi de G-20 üyesi olan Brezilya ve Türkiye'nin ortak demokratik değerler çevresinde birleşen ve aralarındaki dostane ilişkilerin daha da ileriye taşınmasını arzu eden iki önemli bölgesel güç olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, "Brezilya Cumhurbaşkanı'nın Türkiye ziyaretinin, bölgesinde ve dünyada ağırlığı giderek artan Brezilya ile ilişkilerimizin yoğunlaşmasına ve Latin Amerika ve Karayipler Bölgesine yönelik politikalarımızın geliştirilmesine ivme kazandıracağı değerlendirilmektedir" ifadelerine yer verildi.