24'ün kahramanı müslüman mı oldu?

Ünlü Amerikan yapımı 24 dizisinin bu sezonunun son bölümünde Jack Bauer'in ölüm döşeğinde iken bir imamı çağırması kafaları karıştırdı.

Perşembe 21.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2009 10:12
ABONE OL
İmama, ömrü boyunca birçok hata yaptığını söyleyen Jack Bauer, imanın "yaptığımız tüm hatalar için bizi bağışla" duasının ardından rahatlıyor ve "Zamanı geldi" diyerek gözlerini kapatıyor.

24 dizinin Amerika'da önceki gün yayınlanan 7. sezonun son bölümünde bir imama da rol verildi.

Müslüman 'teröristler" ile sık sık mücadeleye girilen hatta bir bölümünde Türkleri de terörist olarak gösteren dizi bu sefer şaşırttı.

Amerika'yı birçok saldırıdan koruyan ekibin başı Jack Bauer, son bölümde biyolojik silaha maruz kalarak hastanelik oluyor. Tedaviyi reddeden Jack, ölüm döşeğinde daha önceden tanıdığı bir imamı çağırıyor. Jack, hastane odasında imamı görünce "Geldiğin için teşekkür ederim." Diyor. İmam ise çağrılmasının kendisi için sürpriz olduğunu dile getiriyor. İkili arasındaki diyalog şöyle devam ediyor:

Jack: Ölüyorum.
İmam: Biliyorum
Jack: Çok hata yaptım. Düzeltmek için keşke zamanım olsaydı.
İmam: Zamanın var. Şun an.
Jack: Ne yaptığımı bilmiyorsun.
İmam: Karmaşık bir zaman içinde yaşıyoruz. Hiçbir şey sihay ve beyaz değildir. Sana baktığım zaman iyi bir adam görüyorum.

Bu konuşmanın ardından Jack'in elini tutan imam Allah'a "Yaptığımız tüm hatalar için bizi bağışla." diye dua ediyor. Duanın ardından Jack'in rahatladığı gözleniyor. İmama teşekkür eden Jack, "Zamanı geldi." diyerek sözlerini noktalıyor. Ardından gözlerini kapatan Jack, kendinden geçiyor. Kızı geldiğinde de uyanmayan Jack'in ölüp ölmediği belirtilmiyor.

Ancak Jack'in bu hareketi, Amerika'da tartışma konusu oldu. Olayı Hıristiyanlıkta var olan günah çıkartmaya benzeten Amerikalılar, neden bir papazın değil de imanın çağrıldığına anlam veremiyor. Şu ana kadar yapımcılardan da bir cevap gelmiş değil.