H1N1 85 can aldı

Dünyada çoğunluğu ABD ve Mesika'da olmak üzere 41 ülkede 10 bini aşkın kişide görülen domuz gribi H1N1'den ölenlerin sayısı 85'e yükseldi.

Perşembe 21.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2009 13:20
ABONE OL
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde 24 saatte bin kadar Influenza A/H1N1 virüsü vakasının tespit edildiğini açıkladı.

DSÖ, 41 ülkede vaka sayısının 11 bin 34'e, ölü sayısının 85'e çıktığını belirtti.

Yeni vakaların çoğunun Meksika, ABD, Kanada ve Japonya'da tespit edildiği kaydedildi.

Buna göre Meksika'da 244, ABD'de 241, Kanada'da 223 ve Japonya'da 49 vaka daha kesinleşti.

Meksika'da 3, ABD'de 2 kişinin daha ölmesiyle Influenza A/H1N1 virüsü nedeniyle dünya genelinde yaşamını yitirenlerin sayısı 85'e çıktı.

DSÖ, TAYLAND'DAN GRİP AŞISI ÜRETMESİNİ İSTEDİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), salgın durumunda kullanılmak üzere Tayland'ın grip aşısı geliştirmesini istedi.

DSÖ ile Tayland arasında yapılan anlaşmaya göre, Tayland'a Rusya'daki Deneysel Tıp Enstitü'sündeki virüs örneklerinden faydalanma izni verildi. Tayland böylece gribe karşı virüs geliştirmesi istenen ülkeler arasına girdi. Tayland böylece gelişmekte olan ülkeler için canlı zayıflatılmış virüsler içeren aşılar üretecek. Daha önceki teknoloji olan inaktif virüslerden aşı üretme metoduna göre 30 kat daha hızlı aşı üretilebilen bu metodla, gelecekteki muhtemel salgınların önüne hızla geçilebilecek.

DSÖ anlaşma uyarınca Tayland'a Ar-Ge aşamasında kullanılmak üzere 70 milyon Baht (yaklaşık 3 milyon TL) tutarında yardımda bulundu. Tayland Sağlık Bakanı Witthaya Kaewparadai, Tayland'ın Devlet Ecza Organizasyonu tesislerini kullanarak ayda 3 milyon doz grip aşısı üretebilecek duruma geldiğini, bu rakamın yeterli olmasa da risk gruplarını içine alacak bir rakam olduğunu ifade etti.

Yapımı devam eden başka bir tesisin Eylül ayında hizmete gireceğini ve bu tesiste kuş gribi aşısının üretileceğini söyleyen Kaewparadai, Tayland'ın yıllık aşı kapasitesinin canlı zayıflatılmış aşılar için 60-120 milyon doz olacağını ifade etti.