Şarkıcıyı öldürten ünlü işadamı idam edilecek

Mısır'ın önde gelen işadamlarından Hişam Talat Mustafa, eski sevgilisi Lübnanlı şarkıcı Suzam Tamim'i öldürtmek suçundan idam cezasına çarptırıldı.

Perşembe 21.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2009 12:57
ABONE OL
Mısır Mahkemesi aynı davada Mustafa'nın kiraladığı emekli polis memuru Muhsin el Sukkari'ye de idam cezası verdi. Mahkemeye iki ayrı kafes içinde getirilen zanlılarla ilgili kararın okunmasından sonra Mahkeme salonunda ve dışarıda kısa süreli bir gerginlik yaşandı.

Tamim (31) geçtiğimiz yıl temmuz ayında yaşadığı Dubai'de korkunç bir cinayete kurban gitmiş, olayın hemen akabinde Sukkari yakalanmıştı. Sukkari daha sonra Hişam Talat Mustafa (49) tarafından 2 milyon dolara kiralandığını itiraf etmişti.

Mısır'ın en büyük inşaat şirketlerinden Talat Mustafa Grup'u kardeşiyle birlikte yöneten Hişam, aynı zamanda Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in iktidardaki Ulusal Demokrat Parti'ye yakınlığıyla da biliniyordu. Mustafa'nın idamının gerçekleşmesi için Mısır Müftüsü Ali Cuma tarafından davanın onaylanması gerekiyor. Davanın ayrıca üst mahkemede temyiz hakkı da bulunuyor.

Mustafa'nın bir dönem birlikte yaşadığı ve kendisiyle evlenmesi için 50 milyon dolar teklif ettiği öne sürülen Tamim, skandal birliktelikleriyle adından söz ettirmiş, Mustafa'dan sonra da Iraklı ünlü kick boks şampiyonu Riyad el Azzavi ile dini nikah kıymıştı.

Sukkari'nin itirafından sonra Mısır Şura Meclisi üyesi olan Mustafa geçtiğimiz yıl eylül ayında tutuklanmış ve milletvekili dokunulmazlığı da kaldırılmıştı.

Tutuklanmasından sonra Arap dünyasında Mustafa'nın zengin bir işadamı olduğu için serbest bırakılacağı yönünde sık sık haberler çıkmış, bu amaçla da Mustafa'nın ağır bir cezaya çarptırılması için kampanyalar düzenlenmişti.

Özellikle de Mübarek'in oğlu Cemal'e yakın genç işadamları çevresinden olması Mustafa'nın serbest bırakılacağı ya da hafif bir cezaya çarptırılacağı yönündeki iddiaların dayanağını oluşturmuştu.

Mısır'ın önde gelen işadamları ve nüfuzlu kişilerinin genellikle iktidardaki Hizb'ul-Vatani'ye (Ulusal Demokratik Parti) üye olarak parlamentoya girdiği ve bu şekilde dokunulmazlık zırhına büründükleri yönünde yaygın bir kanaat bulunuyor. Mısır'ın en görkemli yapay kentlerinden Rehab ve Medineti'nin de sahibi olan Talat Mustafa Grup'un mal varlığının birkaç milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Hişam'ın tutuklanmasından sonra grubun başına kardeşi Tarık getirilmişti.

Süreç ile ilgili olarak Mahkeme daha önce basına sınırlama getirmiş, buna uymayan 5 gazeteciye de yaklaşık 2'şer bin dolar para cezası vermişti.