Atlantis'in inişi ertelendi

Amerikan Uzay ve Havacılık Korumu (NASA), bugün Dünya'ya dönmesi planlanan Atlantis uzay mekiğinin inişinin, kötü hava koşulları nedeniyle en erken yarına ertelendiğini açıkladı.

Cuma 22.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 23.05.2009 15:47
ABONE OL
NASA'nın açıklamasında, 11 gün önce Dünya'dan yola çıkan ve Hubble teleskobundaki onarım çalışmalarını tamamlayarak 3 gün önce dönüşe geçen Atlantis'in inişinin, yarın yerel saatle 9.16'ya (TSİ 16.16) ertelendiği belirtildi.

Mekiğin bugün TSİ 17.00 ya da 18.39'da Cape Canaveral'daki Kennedy uzay üssüne indirilmesi planlanıyordu, ancak bu saatlerde hava koşullarının elverişli olmayacağının anlaşılması üzerine, inişin yarın yapılmasına karar verildi.

Mekiğin ineceği bölgede gökyüzünün kapalı olduğu, şiddetli rüzgarların estiği ve fırtına tehlikesi bulunduğu belirtiliyor.

NASA, şu an için mekiğin California'daki Edwards üssüne indirilmesini planlamıyor, ancak her şeyin yarın ve pazar günkü hava koşullarına bağlı olduğu kaydedildi.

Mekiklerin inişleri için nihai kararın, inişten 90 dakika önce alınması gerekiyor. İnişe yeşil ışık yakılmasının ardından erteleme yapılması mümkün değil, mekiğin tekrar yükselmesi için bağımsız motorları bulunmuyor.

NASA'ya göre iniş için birçok şart bulunuyor. Bu şartlardan bazıları, gökyüzünün yarısından fazlasının bulutlarla kaplı olmaması, görüş mesafesinin en az 8 kilometre olması, yan rüzgarın hızının saatte 28 kilometreden fazla olmaması ve iniş pistinin 56 kilometre yakınında yağmur yağmaması olarak sıralanıyor.

Astronotlara mekikteki bazı bilgisayarları kapatarak elektrik tasarrufunda bulunmalarının söylendiği, çünkü pazartesiye kadar yörüngede kalmalarının gerekebileceği belirtildi.

HUBBLE


Florida'daki Cape Canaveral'dan 11 gün önce fırlatılan Atlantis uzay mekiğindeki 7 astronot, Hubble uzay teleskobunda 5 gün boyunca onarım yaptıktan sonra 3 gün önce Dünya'ya hareket etmişti.

Atlantis'in astronotları, 5 kez uzay yürüyüşünde yaklaşık 36 saat çalıştı.

Astronotlar bu yürüyüşlerde, Hubble'a kameralar, yeni bir bilgisayar ve uzay araçlarının teleskoba kenetlenebilmesini sağlayacak yeni bir mekanizma taktı, uzay teleskobunun jiroskop alıcılarını ve Hubble'a yörüngenin karanlık tarafında elektrik sağlayan bataryaları değiştirdi. Çalışmalar sırasında, teleskobun tayfölçeri onarıldı ve ısı koruma paneli yerleştirildi.