Yurtta ve dünyada 'grip'

Cumartesi 23.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 23.05.2009
ABONE OL
Meksika alarmı düşürdü
* Hastalığın dünyaya yayıldığı Meksika'nın başkentinde salgının kontrol altında olduğu açıklandı. Mexico City şehrinde alarm seviyesi sarıdan yeşile düşürüldü, halka maske takmaları gerekmediği bildirildi.
* Dünya Sağlık Örgütü ise dünya genelindeki vaka sayısının 11 bin 168'e ulaştığını açıkladı.
* Salgını fırsat bilen hayvan hakları örgütü PETA, Filipinler'deki ABD elçiliğinin önünde "Et kötüdür, vejetaryen olun" sloganlı eylem yaptı.

Adana'da bir doçent tedavi altında
* Domuz gribi virüsü Türkiye'de İstanbul'dan sonra Adana'da panik yaşatıyor. Virüsü taşıdıkları belirlenen iki turistle temasta bulunan bir doçent tedaviye alındı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde görevli Doç. Dr. Nazan Darcan'ın yüksek ateş şikâyetiyle acil servise gittiği, şüphe üzerine tedaviye alındığı öğrenildi. Kan örneği ise Ankara'ya gönderildi.
* Virüs taşıyan ABD'lilerle aynı uçakta seyahat eden bir Mardinli, İstanbul'a götürüldü. Dargeçit ilçesi Koşluca köyünden Naif Gümüş adlı yolcunun Kanada'da işçi olarak çalıştığı, kan örneklerinin Haseki Hastanesi'nde inceleneceği öğrenildi.
* Erzurum'da bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Türkiye'de domuz gribi yok, domuz gribi girişi var" dedi.

Ana okulu kapatıldı
* *Başkent Roma'da iki lisede 4 şüpheli vaka görüldü. Bunun üzerine iki okulda da eğitime birer hafta ara verildi. Toplam 14 domuz gribi vakası bulunan ülkede öğrencilerin, New York'a (ABD) yaptıkları okul gezisinde virüs kaptıkları sanılıyor.
* Almanya'da ise bu kez panik, bir ana okulunda yaşandı. ABD'de tatilden dönen bir çiftte domuz gribi virüsü belirlendi. Çift tedavi altına alındı ancak virüs belirleninceye kadar çocuklarını ana okuluna yolladıkları ortaya çıktı. Bunun üzerine Düsseldorf kentindeki ana okulu kapatıldı. Yetkililer okulu dezenfekte etti.