"Hariri'yi Hizbullah öldürdü" iddiası

Alman Der Spiegel dergisi, BM soruşturma raporlarını kaynak göstererek eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'yi Suriye'nin değil Hizbullah'ın öldürdüğünü öne sürdü

Pazartesi 25.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 25.05.2009
ABONE OL
Lübnan'ın 2005 yılında öldürülen başbakanı Refik Hariri'nin suikastının arkasında kimlerin olduğu konusundaki esrar perdesi bugüne kadar yapılan tüm soruşturmalara rağmen bir aralanamadı. Hariri ile başlayan ve ülkede bugüne kadar Suriye yanlısı yönetime muhalif isimlere düzenlenen suikastlar ise sorumlunun adresi olarak Suriye yönetimini olarak gösteriyordu. Ancak Alman Der Spiegel dergisinin son sayısında suikastın sorumlusunun Hizbullah örgütü olduğuna dair güçlü kanıtlara yer vermesi akılları yine karıştırdı.

KANIT CEP TELEFONU

Derginin ele geçirdiği Birleşmiş Milletler destekli uluslararası mahkemenin soruşturma kayıtlarına dayandırdığı haberine göre saldırının gerçekleştirilmesinde kullanılan altı cep telefonunun numaraları Hizbullah örgütü üyelerine ait. Hizbullah üyesi Hacı Salim'in suikastın elebaşısı olduğu ve Hariri'nin öldürülme planı ile ilgili detaylı bilgileri örgütün lideri Hasan Nasrallah'a doğrudan verdiği söyleniyor. Cep telefonu ağının Hizbullah'la bağlantısı ise soruşturma raporuna göre kullanıcılardan birinin kız arkadaşını aramasıyla ortaya çıkmış.

HİZBULLAH YALANLADI
İştesoruşturmaya yeni bir boyut kazandıran bu şok iddiaların hedefindeki Hizbullah örgütünden de dün bir yalanlama geldi. Hizbullah'dan yapılan açıklamada iddiaların asılsız olduğu belirtilerek "7 Haziran'da Lübnan'da yapılacak seçimler öncesi örgütü karalama kampanyası yapılıyor. BM'yi bu tip yalanlar konusunda uyarıyoruz" denildi.