ABD'de suç oranı düştü

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) raporuna göre Amerika'da geçen yıl işlenen suç oranlarında düşüş yaşandı.

FBI tarafından yayınlanan rapora göre 2008 yılında ülke genelinde cinayet ve adi suçlar da yüzde 2,5 oranında azalma oldu.

FBI yayınladığı raporda cinayet suçlarında ülke genelinde yüzde 4,4 düşüş olduğunu açıkladı. Büyük şehirlerde cinayet suçlarında ortalama yüzde 9,1 oranında gerileme görülürken nüfusu 10 bin ve daha altında olan yerleşim birimlerinde yüzde 5,5'lik artış olduğu gözlendi. Rapora göre gasp olaylarında da ülke genelinde yüzde 3,2'lik düşüş yaşanırken ev soygunlarındaki azalma oranı yüzde 1,1 olarak tespit edildi. Araba hırsızlığındaki düşüş oranı ise geçen yıl yüzde 131 olarak gerçekleşti.

FBI, ülke genelinde işlenen suçların toplamında 2008 yılının ilk altı ayında yılın ikinci dilimine göre daha yüksek düşüş olduğunu açıkladı. Pazartesi yayınlanan rapora göre 2008 yılının ilk altı ayında işlenen suç oranlarındaki düşüş yüzde 3,5 olurken senenin ikinci yarısında gerileme kurum tarafından 1,6 olarak belirlendi.

Yine FBI raporlarında 2005 yılında ülke genelinde işlenen suç oranında yüzde 2,3'lük artış olmuştu. 2006 yılında suç oranındaki artış 1,9 olurken 2007 yılında bu rakamdaki artış yalnızca 0,7 olarak gerçekleşmişti.

BİZE ULAŞIN