Arap basınının Obama'dan isteği

Orta Doğu ziyareti sırasında "ders verir gibi" bir tavır takınmamasını istedi.Arap basını, Mısır'ın başkenti Kahire'de İslam dünyasına hitaben yarın bir konuşma yapacak ABD Başkanı Barack Obama'dan

Çarşamba 03.06.2009 15:28
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009 15:30
ABONE OL
Mısır'ın resmi El Rose El Yusuf gazetesi, Obama'dan İsrail'in tarafını tutmamasını, bazı ülkelerin içişlerine karışmamasını ve demokrasi dersi vermemesini isterken, El Ahram gazetesi Obama'nın ekibinde Müslümanlara seslenmesini tavsiye edenlerin yanı sıra demokrasileşme ve insan haklarına saygı bahanesiyle Arap dünyasına baskı yapmasını isteyenlerin de bulunduğu görüşüne yer verdi.

Bağımsız Ed Düstur gazetesindeki açıklamasında muhalif lider Eymen Nur da, "Barack Obama, tersi olması gerekirken, yöneticinin çoğunluğa kendi isteğini zorla kabul ettirdiği Mısır'ın gerçek yüzünü göremeyecek" ifadesini kullandı.

Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı Muhammed bin Raşid El Maktum ise El Halic gazetesinde, Obama'ya, ekonomik krizin yol açtığı aşırılığın Müslüman dünyasında güçlenmesisinin önüne geçilmesi tavsiyesinde bulundu.

Maktum, "işsizlikten gittikçe bunalan gençlerin, aşırılık ve özellikte ABD'ye yönelik düşmanlıktan yana olanların kolay avı haline gelebileceklerini" belirtti.

Suudi El Riyad gazetesi de Müslümanların Obama'nın konuşmasından fazla bir şey beklememesi, müttefik veya destek olacağının düşünülmemesi gerektiğini yazdı.