Enkaz bulundu

Rio-Paris seferini yaparken içindeki 228 kişiyle kaybolan Airbus A330'un enkazı dün Senegal açıklarında bulundu. Brezilya Savunma Bakanı parçaların uçağa ait olduğunu doğruladı

Salı 03.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009
ABONE OL
Brezilya'nın Rio kentinden havalandıktan 4 saat sonra radardan kaybolan Air France uçağıyla ilgili kötü haber dün geldi. Fransa'nın başkenti Paris'e yola çıkan ancak Atlantik Okyanusu üzerinde sinyali kesilen uçağın denize çakıldığı kesinleşti. Onlarca uzman ekip, helikopter, uçak ve gemiyle yürütülen arama-kurtarma çalışmalarında dün, olaydan yaklaşık 30 saat sonra "enkaz kalıntıları" bulunduğu açıklandı. Brezilya, Fransa, Amerika'nın yürüttüğü çalışmalarda bir uçak, Senegal açıklarında deniz yüzeyinde metal parçaları, yakıt, bir uçak koltuğu kılıfı, bir can yeleği gördüğünü bildirdi. Brezilya Savunma Bakanı Nelson Jobim, bulunan parçaların düşen uçağa ait olduğunu teyit etti.

ABD'DEN UYDU DESTEĞİ

Uçağın izlemesi gereken rota üzerinde belirlenen enkazla birlikte olayda sağ kurtulan birilerini bulma şansı da tükendi. Brezilyalı yetkililer, destek gemilerinin bugün olay yerine ulaşıp enkaz parçalarını inceleyeceğini bildirdi. İleri teknoloji sistemleriyle donanımlı gemiler ve radarlar, halen okyanusun derinliklerinde enkazın tam olarak yerini belirlemeye çalışıyor. Fransa, ABD Savunma Bakanlığı'ndan uydularını kullanarak enkazın yerini belirlemede destek vermelerini istedi.

KAZAYA NE YOL AÇTI?

Hercules C130 tipi uçak, Air France enkazından gelecek acil durum sinyalini bulmaya çalışıyor. Denizde cesetleri bulabilecek radar sistemiyle donanımlı Embraer P99 AWAC tipi jet de çalışmalara katılıyor. Bir diğer tarafta ise yine bir uzman ekip, kazaya neyin yol açtığını bulmaya çalışıyor. 216 yolcu ve 12 mürettebatı bulunan uçağa, rotası üzerindeki şiddetli fırtına göz önüne alınarak yıldırım çarpmış olabileceği ihtimali öne sürülüyor. Ancak son teknoloji eseri uçakların yıldırımlara dayanıklı üretiliyor olması, akıllara pilotaj hatası ya da teknik arızayı getiriyor...

5 UÇAK, 3 GEMİ, 2 HELİKOPTER ARIYORDU
32 farklı ülkeden yolcu ve mürettebatı taşıyan uçağın enkazının tamamını bulma çalışmaları sürüyor. Yetkililer olmasa da aileler, son ana kadar kazadan sağ kurtulan birilerinin olma ümidini taşıyordu. Ancak Brezilya ordusuna ait 5 uçak, 3 gemi ve iki helikopterin başını çektiği arama çalışmalarından iyi haber gelmedi.

"KOCAMIN CEP'İ ÇALIYOR"
Yolcular arasındaki İngiliz vatandaşı Arthur Coakley'nin eşi, ilginç bir iddiada bulundu. Patricia Coakley, kazayı öğrendikten sonra eşinin cep telefonunu aradığını ve telefonun çaldığını öne sürdü. Endişeli eş, "Eğer okyanusun dibinde olsaydı telefonu çalmazdı. Yaşadığına dair bir umudum var" dedi. Ancak TAM havayollarına ait bir uçağın pilotunun "denizin üstünde turuncu noktalar gördüğünü" söylemesi, uçağın yanarak denize düştüğü ihtimalini gündeme getirdi.

'ÖDÜLE'DERKEN ÖLÜME GİTTİLER
Uçaktaki talihsiz yolculardan 9'u, CGED adlı bir şirkette çalışıyordu. Geçtiğimiz yıl çok iyi satış yaptıkları için şirket yönetiminden, "ödül" olarak Brezilya tatili kazanmışlardı. En çok satışı yapan ekibin kazandığı bu ödül tatil, 9 arkadaş ve yanlarında götürdükleri eşlerinin de ölüm tatili oldu... 25-35 yaşları arasındaki 9 çalışana, eşleri ve şirketin bir bölge müdürü de eşlik ediyordu. CGED şirketinin CEO'su Laurent Bouveresse, "Şoktan da öte bir durum. Tarif edemiyorum..." dedi.