Guantanamo'da ölüme soruşturma

Küba'daki Guantanamo kampında tutulan Yemen uyruklu bir mahkumun Pazartesi günü yapılan hücre kontrolü sırasında ölü olarak bulunması ve intihar ettiğinin iddia edilmesi üzerine olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Çarşamba 03.06.2009 11:31
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009 12:18
ABONE OL
ABD ordusundan yapılan açıklamaya göre Pazartesi günü hücresinde ölü olarak bulunan Yemen uyruklu Muhammad Ahmad Abdallah Salih (31) isimli mahkumun intihar ettiği yönündeki iddiaların ardından olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

2002 yılı Şubat ayından bu yana Guantanamo'da tutulan Salih'in otopsisi istenirken, Guantanamo'daki personeller arasında olayda sorumluluğu bulunanların tespit edilmeye çalışılacağı belirtildi.

AMERİKAN ORDUSU: ''BARİZ ŞEKİLDE İNTİHAR''

ABD'nin, Küba'daki tutukevi Guantanamo'daki Yemenli bir tutsağın ölü bulunmasının ardından Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, olayın ''bariz şekilde intihar'' olduğu iddia edildi.

Açıklamada, kesin sonucun otopsi sonucu belli olacağı ancak olayın ''bariz bir intihar vakası'' olduğu, olayla ilgili inceleme başlatıldığı kaydedildi.

Tutukevinden yapılan açıklamada da El Hanaşi lakaplı 31 yaşındaki Yemenli tutuklunun intihar ettiği ileri sürülürken, ne şekilde canına kıydığı konusunda bilgi verilmedi.

ABD ordusundan yapılan açıklamaya göre, Yemenli tutuklu pazartesi gecesi hücresinde ölü bulunmuştu. Tutsağın, bütün çabalara rağmen hayata döndürülemediği belirtilmişti.

Yemenli tutsak, hakkında açılmış hlerhangi bir dava olmadan 2002'den beri Guantamo'da tutuklu bulunuyordu.Guantanamo'daki 240 tutsağın yaklaşık 100'ü Yemenli.

Ordu yetkilileri, açıldığı 2002'den beri tutukevinde 5 tutsağın intihar sonucu öldüğünü kaydetti.

Guantanamo'daki intihar bilançosu şöyle:

-10 Haziran 2006: İki Suudi bir Yemenli tutsak çarşaflardan yaptıkları iple kendini astı.
-30 Mayıs 2007: Suudi Arabistanlı bir tutsak hücresinde ölü bulundu.
-1 Haziran 2009: 31 yaşındaki Yemenli Muhammed Ahmed Abdullah Salih hücresinde ölü bulundu.