Bin Ladin'den savaş çağrısı

El Kaide lideri Usame Bin Ladin'e atfedilen bir kasette, Bin Ladin'in Müslümanlara "Kafirler ve ajanlarıyla uzun bir soluklu savaşa hazırlanın" çağrısı yaptığı bildirildi.

Perşembe 04.06.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 04.06.2009 17:24
ABONE OL
Bir internet sitesinde yayınlanan ses kaydında Bin Ladin'in, "Ya İslam yolunda yaşarız ya da onurumuzla ölürüz. Kafirler ve ajanlarıyla uzun soluklu bir savaşa hazırlanın." dediği kaydedildi. Kasetin bir bölümü dün yayınlanırken bir internet sitesinde bugün tamamı yayınlandı.

Bin Ladin'in ifadeleri, ABD Başkanı Barack Obama'nın Mısır'da Müslüman dünyasına yönelik yaptığı konuşmanın ardından ortaya çıktı.

İşte Obama'nın Kahire'de yaptığı konuşmanın ardından tüm dünyadan gelen tepkiler;

CUMHURBAŞKANI GÜL: OBAMA'NIN VERDİĞİ MESAJLARIN GAYET AÇIK VE NET OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama'nın ''bugünkü ifadeleri ve taahhütleriyle İslam ülkeleri bakımından da barış ve istikrar için ortaklık yapılabilir ve yapıcı bir lider olduğunu bir kez daha gösterdiğini'' söyledi.

ABD Başkanı Obama'nın Kahire Üniversitesinde yaptığı konuşmayı değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, konuşmayı ilgiyle izlediğini belirtti. Konuşmayı ''içten, dürüst ve gerçekçi'' bulduğunu ifade eden Gül, şöyle devam etti:

''Obama'nın verdiği mesajların gayet açık ve net olduğunu düşünüyorum. Başkan Obama'nın İslam ülkelerinin yurttaşlarının birçoğunun gönlünden geçen duygu ve düşünceleri içtenlikle paylaşması ve bunları bizzat ifade etmiş olması son derece ümit verici. Ayrıca Başkan Obama'nın bugün Kahire'de söylediklerinin başkan seçilmeden önce söyledikleriyle uyumlu olması tutarlılığının bir işaretidir. Bölge barışı konularında aldığı pozisyonları da çok isabetli buldum. Dolayısıyla ABD Başkanı bugünkü ifadeleri ve taahhütleriyle İslam ülkeleri bakımından da barış ve istikrar için ortaklık yapılabilir ve yapıcı bir lider olduğunu bir kere daha göstermiş oldu.''

HAMAS: AÇIK BİR DEĞİŞİM VAR, ANCAK ÇELİŞKİLER BARINDIRIYOR
Hamas, ABD Başkanı Barack Obama'nın Kahire'deki konuşmasında "açık bir değişim" olduğunu, ancak konuşmanın "çelişkiler" de barındırdığını savundu.

Hamas sözcüsü Fevzi Barhum, "Konuşma açık bir değişimi yansıtsa bile birçok çelişki barındırıyor" dedi.

Barhum, Amerika'nın dünyadaki imajını düzeltmeyi amaçladığını düşündüren "nezaket dolu bir konuşmanın" söz konusu olduğunu kaydetti.

FİLİSTİN YÖNETİMİ: İYİ BİR BAŞLANGIÇ
Filistin Yönetimi, ABD Başkanı Barack Obama'nın Kahire'deki konuşmasından duyduğu memnuniyeti açıklayarak, bunu "iyi bir başlangıç" olarak niteledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, Başkan Obama'nın İslam dünyasına hitap etmesini, "Açık ve samimi bir konuşma. Yenilikçi bir siyasi adım ve üzerine inşa edilmesi gerekli iyi bir başlangıç" şeklinde değerlendirdi.

Konuşmasında, önceki Amerikan yönetiminin İsrail'i kayıran yanlı siyasetinden söz ettiğini belirten Rudeyna, "Filistin'in hoşgörülemez durumuyla ilgili sözleri İsrail'in iyice anlaması gereken bir mesaj" diye konuştu.

İRAN: OBAMA'NIN KONUŞMASI AMERİKAN İMAJINI TAMİR EDEMEZ
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD Başkanı Barack Obama'nın İslam dünyasına hitaben yaptığı konuşmanın ilişkileri tamir etmeye yetmeyeceğini söyledi.

Hamaney, yeni Amerikan yönetiminin, ABD'nin "çirkin, tiksindirici ve kaba" yüzünü değiştirme çabalarının sadece "kelimeler, konuşma ve sloganla" başarılı olamayacağını ifade etti ve İslam dünyasının, "konuşma yerine" Amerikan politikasında tatbiki değişimler beklediğini belirtti.

Obama, başkanlık seçim kampanyasında, "iktidardaki ilk 100 gününde bir Müslüman ülkeden İslam dünyasına sesleneceği" sözünü vermişti. Obama, ilk 100 gün içinde olmasa da söz verdiği konuşmayı bugün Kahire'de yaptı.

İran ve ABD arasında, 1979 yılından beri diplomatik ilişki bulunmuyor.

İSRAİL: OBAMA'NIN BARIŞ ÜMİDİNİ PAYLAŞIYORUZ
İsrail hükümeti, ABD Başkanı Barack Obama'nın barış ümidini paylaştığını açıkladı.

ABD Başkanı Obama, Müslüman dünyasına Mısır'ın başkenti Kahire'de seslendi. İsrail hükümeti konuşmaya ilişkin yaptığı yorumda, "Obama'nın Kahire'de yaptığı önemli konuşmanın, Arap ve Müslüman dünyası ile İsrail arasında bir uzlaşı dönemi başlatmasını umuyoruz." dedi.

İSRAİLLİ YERLEŞİMCİLER: OBAMA'NIN KONUŞMASI SAFÇA
Filistin topraklarına yerleşen İsraillilerin sözcüsü, ABD Başkanı Barack Obama'nın konuşmasını "safça" diye nitelendirdi. Ofra yerleşim birimi sözcüsü Aliza Herbst, modern tarihin Müslümanların, batı ile savaşta olduğunu gösterdiğini savundu. Herbst, Obama'nın barış vizyonunun "kulağa hoş geldiğini ancak gerçekçi" olmadığını kaydetti.

AP AJANSI
Associated Press Ajansı, ABD Başkanı Barack Obama'nın Kahire'de yaptığı konuşmaya ilişkin Müslümanların ilk tepkilerinin, "kendilerine yönelik değişen Amerikan yaklaşımını" işaret ettiği şeklinde olduğunu, ancak bazılarının Obama'nın sözlerini destekleyecek hareketlerini görmeye ihtiyaç olduğunda ısrar ettiğini duyurdu.

AJANS KAHİRE
Ajans Kahire'den geçtiği haberinde, Obama'nın konuşmasında, Müslümanların duymak istediği birçok konuya değindiğini belirterek, ABD Başkanının Filistinlilerin bir devleti olması gerektiğini ve Batı Şeria'da devam eden İsrail yerleşimlerinin meşru olmadığını vurguladığına işaret etti.

Obama'nın Irak'tan 2012'ye kadar bütün Amerikan askerlerinin çekileceği teminatı ve Afganistan'daki Amerikan varlığının kalıcı olmayacağı sözü verdiğini anımsatan AP, Filistin lideri Mahmud Abbas'ın sözcülerinden Nebil Ebu Rudeyne'nin de şu sözlerini aktardı:

"Obama'nın konuşmasının Filistin'le ilgili bölümü yeni bir başlangıç için önemli bir adım. Konuşma, Filistin konusunda yeni ve farklı bir Amerikan politikasını gösteriyor."

REUTERS
Reuters ajansı ise konuşmaya Müslümanların ilk tepkilerine ilişkin haberinde, Obama'nın Müslümanlarla "yeni bir başlangıç" arayışındaki konuşmasında İsrail-Filistin sorununu sona erdirmek için yeni bir girişim önermemesinin büyük olasılıkla birçoklarını hayal kırıklığına uğratacağı yorumuna yer verdi.

Uluslararası ajansların ilk tepkilere ilişkin geçtiği haberlere göre, Irak hükümeti sözcüsü Ali El Debbağ da, konuşmayı tarihi ve önemli olarak niteleyerek, bunun yeni Washington yönetimini açısından olumlu bir yansıması olduğunu söyledi.

El Debbağ, Obama'nın konuşmasında Kur'an'dan bahsetmesinin olumlu değişimin önemli bir bölümünü oluşturduğunu ifade ederek, değişimi eylemle görme ihtiyacı olduğunu da kaydetti.
Bağdat Üniversitesi uzmanlarından Hazım el Nuami ise Obama'nın konuşmasının Iraklılar için yeni hiçbir şey vermediği değerlendirmesinden bulunarak, Obama'nın tek bir söz verdiğinin, bunun da azınlıkların haklarına saygı duymak ve uzlaşı içinde çalışmak olduğunu söyledi.

Nuami ayrıca, Obama'nın bütün söylediklerinin mesajının, kendisini Irak'ta bütün olan bitenlerin dışında tutmaya çalışmak olduğunu savundu.

OBAMA'NIN KONUŞMASI, ARAP TELEVİZYONLARINDA GENİŞ YER BULDU
ABD Başkanı Barack Obama'nın Mısır'daki Kahire Üniversitesinde yaptığı konuşma, Arap televizyonlarında geniş yer buldu.

Orta Doğu'da aralarında Hizbullah'ın El Manar ve İran'ın El Alem kanallarının da bulunduğu birçok televizyon kanalı, konuşmayı Arapça çevirisiyle verdi.

AFP'ye göre, yaklaşık 1,5 milyar Müslümana hitap eden Obama'nın konuşması, 30 kadar televizyon kanalı tarafından verildi.