Yolcu uçağını askeri jet mi vurdu?

Çarşamba 04.06.2009
Güncelleme: Perşembe 04.06.2009
ABONE OL
Pazartesi günü Brezilya'dan Fransa'ya giderken Atlas Okyanusu üzerinde kaybolan ve dün enkazına ulaşılan uçak hakkındaki iddialar basında geniş yer bulmaya devam ediyor. Air France'a ait A330-200 tipi Airbus uçağının enkazına ve yolculara ulaşmak için çalışmalar devam ederken, uçağın neden düştüğüne dair birçok farklı iddia var... Pilotun acil durum çağrısında bile bulunamamış olması, terör saldırısını akıllara getirse de henüz kazayı üstlenen bir grup yok. İngiliz Daily Mail gazetesi de dün ismini açıklamadığı bir Air France pilotunun şu idiasına yer verdi: "Hemen enkaza ulaşılmaması ve uçağın düşüş nedeniyle ilgili doyurucu bir açıklama yapılmamış olması akıllara uçağın askeri bir jet tarafından vurulmuş olduğu fikrini getiriyor." Pilot sözlerini şöyle sürdürdü: "Atlantik okyanusu üzerinde kayıt dışı uyuşturucu taşıyan uçaklar cirit atıyor. Böyle bir uçakla karıştırılmış ve uçak yanlışlıkla vurulmuş olabilir..." Başka bir Air France pilotu, Cedric Maniez de, uçağın uyuşturucu taşıyan bir uçakla ya da askeri bir jetle çarpışmış olabileceği iddiasında bulundu.

TERÖR SALDIRISI İDDİASI

Düşen uçakla ilgili arama çalışmaları aralıksız sürüyor. Ancak enkazın tamamına ulaşılabilmiş değil bu yüzden de kazayla ilgili kesin bir açıklama da yapılamıyor.

BALAYI DÖNÜŞÜ AYRILDILAR
Uçakta bulunan ve hayat şansı bulunmayan 288 kişi hakkındaki hikâyeler gazetelere yansıyor. Bu hikâyelerden biri de Quero çiftinin. Balayı için Brezilya'ya giden çifti uçak kazası ayırdı. Anna (28) kocasını çalışmak için Brezilya'da bıraktı. Uçağa binip Paris'e doğru yola çıktı ve hayatını kaybetti.