Ahıska Türkleri, sürgün trajedisini anıyor

Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Murafaddin Sakimov, Fergana vadisinde 20 yıl önce meydana gelen olayları büyük acıyla hatırladıklarını bildirdi.

Cuma 05.06.2009 15:02
Güncelleme: Cuma 05.06.2009 15:03
ABONE OL
Sakimov, Ahıska Türklerinin, Özbekistan'ın Fergana bölgesinde çıkan olayların ardından 1-5 Haziran 1989 tarihlerinde yaklaşık 100 bin Ahıska Türkünün ikinci vatan edindikleri Özbekistan'dan komşu ülkelere ve Rusya'nın Krasnodar bölgesi ile Ukrayna'ya göç etmek zorunda kaldığını söyledi.

45 yıldır birlikte yaşadıkları Özbeklerin katliamına uğrayan Ahıskalı Türklerin, olayların SSCB döneminde olması ve sınırların kapalı olması yüzünden sahipsiz kaldığını kaydeden Sakimov, Orta Asya'da yaşayan Ahıskalıların bu yarasının hala sarılamadığını ifade etti.

Sakimov, Özbek topraklarından Kırgız topraklarına 15 bin Ahıskalı Türkün sığındığını, bunların büyük bölümünün Rusya'nın Krasnador kentine ve Ukrayna'ya, oradan da ABD'ye göç ettiğini anımsattı.

Trajediye tanık olanların bunu asla unutmayacağını kaydeden Sakimov, küçük tartışma yüzünden, kadın-çocuk demeden binlerce Türkün katledildiğini, erkeklerin başlarının kesildiğini anlattı.

Olaylardan sonra bölgeyi terk eden 100 bine yakın Ahıskalı Türk, Sovyet Guvenlik Kuvvetleri tarafından Fergana dışında kurulan kamplara yerleştirilmişti. Ahıskalıların büyük bölümü de komşu ülke Kazakistan'a, Kırgızistan'a ve Azerbaycan'a kaçmak zorunda kalmıştı.

Ahıskalı Türkler, 14 Kasım 1944 tarihinde de Stalin tarafından bugünkü Gürcistan'ın Ahıska vilayetinden sürülmüştü.

Dünyada halen 600 bine yakın Ahıska Türkü yaşıyor.