Düşesin gizli kalmış mektupları

Rus İmparatorluğu döneminde Düşes Olga tarafından kız kardeşi Xenia'ya hitaben yazılan ve daha önce hiç yayınlanmamış 60 kadar mektup gün yüzüne çıktı. Olympia Uluslararası Sanat ve Antika Fuarı'nda sergilenen mektuplar, koleksiyonerlerin ilgisine sunuluyor.

Cuma 05.06.2009 09:25
Güncelleme: Cuma 05.06.2009 09:37
ABONE OL
Rus İmparatorluğu döneminde Düşes Olga'nın kız kardeşi Xenia'ya yazdığı 60 kadar mektup ilk kez kamuoyuna sergileniyor.

1916 ile 1920 yılları arasında kaleme alınan ve Rus yetkililerin sansüründen korunması için İngilizce olarak yazılan 60 kadar mektup, Olympia Sanat ve Antika Fuarı'nda koleksiyoncuların ilgisine sunuluyor.

Devrim sırasında bir komünist ile evlenerek Rusya'yı terk eden ancak ardında bıraktığı yakınlarını hiçbir zaman unutmayan Olga'nın hayatını anlatan mektupların 1916 baharı ile 1917 Ocak ayı arasındaki bölümünde Kiev'deki bir hastanede hemşire olarak görev yapmaya başlayan Olga'nın savaş döneminde hastanede gördüğü dramı kardeşi ile paylaşması yer alıyor. Bu mektuplarda Olga askerlere duyduğu merhamet duygusundan bahsediyor.

1901 yılında Oldenberg Prensi Peter ile mutsuz bir evlilik yaşayan Olga, evliliğin kardeşi tarafından geçersiz sayılmasının ardından sevdiği Nicolai Kulikovsky ile evlenme imkanı bulmuş ve devrim sırasında Kulikovsky ile birlikte Rusya'dan kaçmıştı.

Bu arada mektuplarda yer alan bir diğer olaylar arasında Olga ile 5 yıldır görmediği erkek kardeşi Duke Michael ile yeniden bir araya gelmeleri de bulunuyor. Ancak belki de mektuplar arasında en dramatik olanları; Olga'nın 2. Nicholas ve Tsarevich Alexi ile idamlarından önceki son görüşmelerini anlattığı mektubu ile 1917'de Rasputin'in öldürülmesinin ardından yazılan ve Olga'nın annesini çok geç olmadan Çar ile görüşmesi konusunda uyardığı mektubu.

1919 yılı Ocak ayında yazılan bir başka mektuba göre Düşes Olga'nın Bolşeviklerin taarruzu sırasında Çar'ın ve ailesinin ortadan kaybolmasının ardında yatan gerçeklerden bihaber olması dikkat çekerken, 1920 yılının Şubat ayında kaleme alınan bir diğer mektupta ise savaşın ve çatışmaların içinde yer almaya hiç de uzak olmayan Olga'nın kardeşine yazdığı yazının sonuna "Seni seven mülteci kardeşin" diye not düşmesi oldukça etkileyici olanlar arasında bulunuyor.

Mektupları satışa çıkaran Argyll Etkin Limited isimli şirketin yöneticisi Ian Shapiro, "Muhtemelen bu mektuplar özel mülkiyette bulunan son örnekler. Mektupların yazıldığı döneme bakıldığında hem Rusya için hem de İmparatorluk için oldukça zorlu bir dönem olduğu görülüyor. İç yapılanma ve Kiev'deki yapılanmayla ilgili bilgilerin yanı sıra Düşes Olga'nın 1. Dünya Savaşı sırasında bir hastanede hemşirelik yaptığı bilgisi de bu mektuplarda yer alıyor. Açık artırma ile satılacak mektuplar için bin 500
dolarlık bir fiyat teklif ediliyor. Umarız Rus tarihi ile yakından ilgi duyan biri ya da bir Rus işadamı bu mektuplarla ilgilenir ve daha önce hiç yayınlanmamış olan bu mektupları yayınlar" diye konuştu.

Öte yandan Olympia Uluslararası Sanat ve Antika Fuarı 5-14 Haziran tarihleri arasında Londra Olympia Gösteri Merkezi'nde ziyarete açık kalacak.