ABD'de 6 kişi daha öldü

ABD'de domuz gribine yol açan Influenza A/H1N1 virüsü her biri başka eyalette olmak üzere 6 kişinin daha ölümüne yol açtı.

Cuma 05.06.2009 09:40
Güncelleme: Cuma 05.06.2009 11:58
ABONE OL
Wisconsin, Pennsylvania, California, Illinois, Utah ve Arizona sağlık kurumları yetkililerince yapılan açıklamalarda, söz konusu 6 kişinin önceden de sağlık sorunlarının bulunduğu ve bu nedenle bünyelerinin zayıf durumda olduğu belirtildi.

Hayatını kaybeden kişilerle ilgili detaylı bilgi verilmezken, bazıları geçen hafta ölen ancak ilgili çalışmaların yeni tamamlandığı son vakalarda hayatını kaybedenlerin özellikleri ''bir yetişkin, 74 yaşında bir erkek, 55 ve 64 yaşlarında iki kadın, 9 yaşında bir kız ve 18 yaşın altında bir hasta'' olarak bildirildi.

Ülkede daha önce 20 olarak açıklanan ölüm sayısı Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi'nin (CDC) dün yaptığı son açıklamada 19 olarak düzeltilmişti.

CDC açıklamasında, 19'u ölüm, 770'i hastanede tedavi altına alınanlar dahil, doğrulanmış veya şüpheli vakaların toplam sayısı da 11 bin 468 olarak verilmişti.

Yerel sağlık kurumlarının aynı gün bildirdiği vakalar, CDC tarafından belirli aralıklarla açıklanıyor. CDC'nin ülke genelindeki toplam ölüm ve vaka sayısı ile açıklamasını bugün de yapması bekleniyor.

İNGİLTERE'DE VAKA SAYISI 459'A YÜKSELDİ

Domuz gribi vakalarının hızla artmaya devam ettiği İngiltere'de toplam vaka sayısının dün ortaya çıkan 55 yeni vakayla 459'a yükseldiği bildirildi.

Yeni vakaların 31'inin İskoçya, 23'ünün İngiltere, birinin Galler'de tespit edildiğini kaydeden Sağlık Bakanlığı yetkilileri, virüsün tespit edildiği Renfreswire'daki 44 yaşındaki kadın hastanın durumunun kritik olduğunu ve yoğun bakımda tutulduğunu belirtti.

Lothian'daki 23 aylık bir bebeğin durumunun da ciddi olduğu kaydedildi.

Bu arada Buckinghamshire bölgesindeki Stowe yatılı okulunda bir öğrencide belirlenen virüsün yayılması ihtimaline karşı okulun kapatıldığı açıklandı. Okulun 14 Hazirana kadar kapalı tutulacağı ve bütün öğrencilere ilaç kullandırıldığı bildirildi.

Okulda lise bitirme sınavlarına giren öğrenciler için daha sonra özel sınav yapılacağı, okulun internet sitesi aracılığıyla duyuruldu.