AP'ye beş maddelik ültimatom

AP seçimlerinde Türkiye karşıtları oy için saldırılarını artırınca Türk Dışişleri Bakanlığı AB başkentlerine 5 maddelik ültimatom yolladı

Cumartesi 06.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009
ABONE OL
Avrupa Parlamentosu seçimleri, tansiyonu yükseltti. Başta Fransa olmak üzere seçimlerde kullanılan Türkiye aleyhtarı söylemlere Ankara ültimatom gibi bir açıklamayla yanıt verdi. Dışişleri, "Birçok kritik sorunla karşı karşıya bulunan Avrupa'daki bazı ülkelerde Türkiye konusunun bu sorunların önüne geçirilmesi talihsizliktir" hatırlatması yapıldı. Ankara'nın 5 maddelik uyarısı Fransa'nın yanı sıra Almanya, Avusturya, İngiltere'de de iletildi:

İŞTE O MADDELER
1- Bazı siyasetçilerin seçimler öncesinde yükselen farklı seslerinin dostluk ilişkilerine zarar vermemesi için Türk Hükümeti şimdiye kadar büyük çaba sarf etmiştir. Orta ve uzun vadede bu çabayı sürdüreceğiz.
2- Çeşitli siyasi partiler ve şahsiyetler tam üyeliğe alternatif olarak "Avrupa ekonomik ve güvenlik ortak alanı" ve "ayrıcalıklı ortaklık" gibi içi boş formüller önermişlerdir. "Akdeniz için Birlik" de Türkiye'nin üyeliğine alternatif değildir.
3- Türkiye, iyi niyetle bağdaştırılması mümkün olmayan bu söylemleri reddetmektedir.
4- Türkiye'nin katılım müzakerelerinin özel statülere ulaşmak amacıyla sürdürülmesini kabul etmesi söz konusu değildir.
5- AB müzakere süreci sona erdiğinde, gerek Türkiye gerek AB üyesi ülkeler üyeliğimize ilişkin kararı o tarihte vereceklerdir.