Obama ve Sarkozy hemfikir

ABD Başkanı Barack Obama ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, İran'dan nükleer silah programını geliştirmemesini istedi.

Cumartesi 06.06.2009 15:20
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009 15:21
ABONE OL
Fransa'nın Caen kentine gelen Obama, Sarkozy ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanının liderliğini takdir ettiğini belirterek, İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak sıkı diplomasi gerektiği fikrini de yineledi.

Filistin-İsrail sorununa da değinen Obama, İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşim birimlerini inşa etmeyi durdurması gerektiğini, ancak Filistinlilerin de şiddetten vazgeçmeleri ve tahrik etmemeleri gerektiğini vurguladı.

Obama, İsrail ile Filistin arasında iki devletli çözüm bulmayı amaçlayan "ciddi ve yapıcı" barış görüşmeleri görmeyi istediğini kaydetti. 60 yıllık sorunun bir gecede çözülmesini beklemediğini söyleyen Obama, "Daha önce de söylediğim gibi, iki tarafın kaderlerinin birbirlerine bağlı olduğunu kabul etmelerini bekliyorum" dedi.

Kuzey Kore'nin son zamanlardaki hareketlerinin "olağanüstü kışkırtıcı" olduğunu bildiren Obama, bu tip davranışları ödüllendirmeyeceğini ifade etti.

Obama, Sarkozy ile aralarında terörle mücadelede stratejisi de olmak üzere bazı konularda yakın işbirliği içinde çalışacaklarını da ifade etti.

Sarkozy de Obama'nın İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşim birimlerini inşa etmeyi durdurma çağrısına destek verdiğini belirterek, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Yahudi soykırımı konusunda "anlamsız açıklamalarından" kaygı duyduğunu söyledi. Sarkozy, ABD'nin ricası üzerine Fransa'nın Guantanamo tutuklularından bazılarını kabul edeceğini ifade etti.

Sarkozy, ABD Başkanının hafta içinde Kahire'de Müslüman dünyasına yaptığı konuşmada, başörtüsü konusu dahil, yaptığı konuşmanın içeriğine tamamen katıldığını da sözlerine ekledi.