Uçak bulunamıyor

Brezilya hava ve deniz kuvvetleri, kayıp Fransız uçağına ait herhangi bir enkaza rastlanmadığını, bununla birlikte arama çalışmalarına devam edildiğini açıkladı.

Cumartesi 06.06.2009 10:32
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009 13:49
ABONE OL
Ordu sözcüsü, ''Henüz denizden hiçbir şey bulmadık, ama bu aramayı bıraktığımız anlamına gelmiyor. Aramalar sona ermeyecek ve bir şey bulmanın imkansız olduğu duruma gelene kadar da sürecek'' dedi.

''Parçalar küçük, arama yapılan bölge büyük'' diyen sözcü, arama çalışmalarının Brezilya, soruşturmanın ise Fransa'nın sorumluluğunda olduğunu hatırlattı.

Sözcü, artık canlı bulma umudunun çok az olduğunu da sözlerine ekledi.

SON SİNYALLER OTOMATİK PİLOTUN ÇALIŞMADIĞINI GÖSTERİYOR

Fransa, Brezilya'dan Paris'e giderken Atlas Okyanusu üzerinde kaybolan Fransız Hava Yollarına ait yolcu uçağından alınan son sinyallerin otomatik pilotun çalışmadığını gösterdiğini bildirdi.

Fransız Hava Yollarının 447 sefer sayılı uçağının kaybolmasıyla ilgili soruşturmayı yürüten kurumunun başkanı Paul Louis Arslanian, otomatik pilotun pilotlar tarafından mı kapatıldığının, ya da otomatik pilotun çelişkili hız okuma bilgileri aldığından dolayı mı durduğunun açık olmadığını söyledi.

Arsanian, görevlilerin yüzlerce kilometre kareyi bulan enkaz bölgesini araştırdıklarını kaydetti.

Uçağın yapımcısı Airbus, yapılan soruşturmada büyük bir gök gürültülü fırtınayla mücadele sırasında, uçuştan farklı enstrümanlardan çelişkili hız okuma bilgileri alındığının tespit edildiğini belirtti.

Soruşturmayı yürüten ekibin başı Alain Boillard da otomatik pilotun çalışmadığını gösterir bazı mesajlar gördüklerini ifade etti.

RUS ARAŞTIRMACI, ARAMALAR İÇİN YARDIMINI ÖNERDİ

Baykal Gölü'nde dünya dalma rekoru sahibi Rus Artur Çilingarov, Brezilya'dan kalkışından sonra okyanusun sularına gömülen Fransız uçağının arama çalışmaları için yardımını önerdi.

Rus Ria Novosti ajansının haberine göre 2008'de rekor kıran Çilingarov, ''Oraya gidebilirim, Arktika ve Baykal Gölü'nde dalışlara katılan meslektaşım Vladimir Gruzdev de gelebilir'' dedi.

Çilingarov, Mir-1 ve Mir-2 denizaltılarını kullanacak ekibin enkazın 5 bin metrede olması halinde bile bir sonuç alabileceğini söyledi.

Her iki denizaltı, geçen yıl Baykal Gölü'nün dibine ulaşmak için kullanılmıştı. 2007'de de Çilingarov, Kuzey Kutbu Denizi'nin yüzeyine Rus bayrağı dikmişti.