AP seçimlerinin oy sayımı tamamlandı

Pazar 07.06.2009 23:45
ABONE OL
Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin oy sayımı tamamlandı.

FRANSA

Fransa'da düzenlenen Avrupa Parlamentosu seçimini, resmi olmayan ilk sonuçlara göre iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) açık farkla önde bitirdi.

Resmi olmayan sonuçlara göre UMP yüzde 28.4, Sosyalist Grup 16,8, Yeşil Grup yüzde 15,1, Demokrasi Birliği ise yüzde 8,5 oranında oy aldı.

Yeşil Partinin, yarışı üçüncü sırada bitirmesi, siyasi gözlemcilere göre, ''önemi başarı'' olarak yorumlanıyor.

Seçim sonuçlarına göre, Komünist Parti ve radikal partiler yüzde 7 oranında oy alırken, geri kalan oylar diğer partiler arasında dağıldı.

Fransa'yı 72 parlamenter, Avrupa Parlamentosu'nda temsil edecek.

AVUSTURYA

Avusturya'da bugün yapılan Avrupa Parlamentosu(AP) seçimlerinin oy sayımı tamamlandı.

Federal seçim bürosunun yayımladığı geçici kesin sonuçlara göre Hristiyan Demokrat eğilimli Halk Partisi(ÖVP) yüzde 29,7 oy oranıyla sandıktan seçimin galibi olarak çıktı.

Koalisyon hükümetinin büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti(SPÖ) aldığı yüzde 23,8 oy oranıyla ikinci olurken, geçen seçime oranla yüzde 9,5 oy kaybıyla tarihi bir yenilgiye uğradı.

Seçimin en büyük sürprizini ise günlük Kronen gazetesinin desteğiyle seçime giren Hans Peter Martin'in ''Martin listesi'' yaptı ve yüzde 17.9 oy oranıyla sandıktan üçüncü sırada çıktı.

Seçim propagandası sırasında Türkiye'nin AB üyeliği ve ülkedeki Müslümanların cami inşaatı karşıtlığını sloganlaştıran aşırı sağcı Özgürlükçüler Partisi(FPÖ) oyların yüzde 13,1'ini alarak dördüncü olurken, Yeşiller Partisi yüzde 9,5 oy oranıyla beşinci sırada yer aldı.

Federal seçim bürosu yetkilileri, seçimin kesin sonucunun yurt dışından mektupla kullanılan oyların sayımıyla önümüzdeki günlerde belirleneceğini bildirdiler.

Ülke genelinde kullanılan oyların tümünün sayımıyla ortaya çıkan sonuca göre partilerin Avrupa Parlamentosunda (AP) kazandıkları milletvekili sayısı ise şöyle belirlendi:

Avusturya Halk Partisi(ÖVP): 6, Sosyal Demokrat Parti(SPÖ):5, Martin Listesi:3, Özgürlükçüler Partisi(FPÖ):2, Yeşiller Partisi:1

Yurt dışından mektupla kullanılan oyların sayımının ardından SPÖ'den bir milletvekilinin Yeşiller Partisine geçebileceği hesaplanıyor.

Ülke genelinde 6,3 milyon seçmen bulunduğunu belirten yetkililer seçime katılma oranının yüzde 42,3 olarak belirlendiğini bildirdiler.

ALMANYA

Almanya'da bugün yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerini, oy kaybına uğramalarına rağmen tekrar Birlik partileri (CDU/CSU) kazandı.

Alınan ilk seçim tahminlerine göre, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) yüzde 31,0, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi de (CSU) yüzde 7,5 oranında oy aldı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise bu seçimlerde daha fazla oy beklemesine rağmen, yüzde 21 oy oranıyla 2004 yılındaki seçim sonucunda kaldı. Yeşiller Partisi de yüzde 11,5 ile geçen seçimlerdeki sonucu alırken, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 11, Sol Parti de yüzde 7,5 oranında oy aldı.

Bu sonuçlara göre, Almanya AP'ye 35 CDU, 8 CSU, 23 SPD, 13 Yeşiller, 12 FDP ve 8 Sol Partili milletvekili gönderecek.

Seçimlere katılma oranının ise yaklaşık yüzde 42 ile yine çok düşük seviyede kaldığı bildirildi.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, yaptığı ilk açıklamada, partisinin istediği hedeflere ulaştığını belirterek, 3. güçlü parti konumunda olmalarının da memnuniyet verici olduğunu söyledi.

AP seçim kampanyalarını genel seçim mücadelesi şeklinde sürdürmediklerini ve Avrupa'yı ilgilendiren konulara ağırlık verdiklerini ifade eden Özdemir, şimdi tüm güçleriyle genel seçimlerde de başarılı olmak için çaba harcayacaklarını kaydetti.

CDU partili Almanya Eğitim Bakanı Anette Schavan ve CDU Genel Sekreteri Ronald Pofalla, seçim sonuçlarının partilerine ve Almanya Başbakanı Angela merkel'e duyulan güveni gösterdiğini ifade ettiler.

SPD Genel Başkanı Franz Müntefering ve SPD'li Almanya Çevre Bakanı Sigmar Gabriel ise seçim sonuçlarının kendileri için hayal kırıcı olduğunu belirterek, seçmenlerini seçimlere katılmaları konusunda yeterli derecede ikna edemediklerini, şimdi tüm güçleriyle genel seçimler için çaba harcayacaklarını söylediler.

FDP Genel Başkanı Guido Westerwelle ise seçimlerde oy oranını en fazla artıran partinin kendileri olduğunu belirterek, bugüne kadar en iyi AP sonucunu aldıklarına işaret etti.

YUNANİSTAN

Yunanistan'da bugün yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oy verme işlemi sona erdi.

Yunan televizyonları, oy verme merkezlerinin çıkışlarında yaptıkları anketlere dayanarak, seçimin galibinin ana muhalefet partisi PASOK olduğunu duyurdular.

Televizyonlar, anketlere göre, PASOK'un yüzde 37.7 oy oranıyla 9, iktidar Yeni Demokrasi Partisi'nin (YDP) 30.6 oy oranıyla 7, Yunanistan Komünist Partisi'nin (KKE) 9 oy oranıyla 2, SYRİZA'nın (Radikal Sol İttifak) 5.5 oy oranıyla 1, aşırı sağcı LAOS'un (Ortodoks Halkçı Parti) 6.4 oy oranıyla 2 ve Çevreciler-Yeşiller Hareketi'nin 5.1 oy oranıyla 1 milletvekilliği kazanmasının beklendiğini belirttiler.

Avrupa Parlamentosu seçim sonuçlarının, oylarının önemli bir bölümünün sayımının tamamlanacağının tahmin edildiği, gece yarısına doğru netleşmeye başlaması bekleniyor.

Yunanistan Avrupa Parlamentosu'na 22 milletvekili gönderiyor.

Yunanistan'da 2004 yılında yapılan seçimlerde o dönem için seçilen 24 AP milletvekilinin 11'ini iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi (YDP), 8'ini ana muhalefet partisi PASOK, 3'ünü Yunanistan Komünist Partisi (KKE) kazanmış, diğer ikisini de SYRİZA (Radikal Sol Koalisyon) ve LAOS (Halkçı Ortodoks Partisi) paylaşmışlardı.

ROMANYA

Romanya'da sandık çıkışı sonuçlarına göre, Avrupa Parlamentosu(AP) seçimlerinin galibinin, oyların çoğunluğunu alan 2 koalisyon partisi olduğu bildirildi.

INSOMAR'ın sandık çıkışı anketine göre, seçimlerde Sosyal Demokrat Parti oyların yüzde 31'ini, Liberal Demokratik Parti de yüzde 30.4'ünü aldı.

Seçimlerde ülkedeki aşırı sağcı Büyük Romanya Partisi ise yüzde 7.2 oranında oy alırken, Devlet Başkanı Traian Besescu'nun bağımsız aday olan kızı Elena Besescu oyların yüzde 3.4'ünü kazandı.

Resmi sonuçların yarın belli olacağı belirtildi.

MALTA

Sandık çıkışı sonuçlarına göre, Malta'da da Avrupa Parlamentosu(AP) seçimlerinde muhalefetteki İşçi Partisi zafer kazandı.

Malta'da İşçi Partisi'nin oyların yüzde 57'sini kazandığı, iktidardaki Ulusalcı Parti'nin yüzde 40'ını aldığı belirtildi.

Malta, Avrupa Parlamentosu'na 5 milletvekili gönderiyor.

SLOVENYA

Slovenya'da yapılan seçimleri Başbakan Borut Pahor'un Sosyal Demokrat Partisi'ni (SD) geçen merkez sağ muhalefet partisi Demokrat Parti'nin (SDS) kazandığı belirtildi.

Devlet televizyonundaki tahminlere göre, SDS oyların yüzde 26,46'sını alırken, SD yüzde 18,22 oranında oy kazandı.

Slovenya Parlamentosunda temsil edilmemekle birlikte Strasbourg'da 2 sandalyeyle temsil edilen merkez sağ parti Nova Slovenija yüzde 14,71 oy alırken, hükümet koalisyonuna ortak olan Liberal Demokrat Parti (LDS) yüzde 11,91 oy, liberal Zares partisi de yüzde 11,26 oy aldı.

MACARİSTAN

Macaristan'da da sağ muhalefetin güçlü partisi Fidesz yarışı önde tamamladı ve yüzde 67 oy aldı.

İktidardaki sosyalist parti MSZP ise yüzde 19 oy oranında kaldı.

Seçim komisyonuna göre, katılım oranı yüzde 35 oldu.

DANİMARKA

Öte yandan Danimarka'da muhalefetteki sosyal demokratların önde gittiği bildirildi.

Sandık çıkışı verilerine göre, Sosyal Demokratlar yüzde 21,8 oy alırken, iktidardaki Liberaller yüzde 20,8 oy oranı elde etti. Liberallerin iktidar ortağı olan Muhafazakarların ise yüzde 12,4 oy aldığı belirtildi.

Aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi yüzde 14,4 oy alırken, muhalefetteki Sosyalist Halk Partisi yüzde 16,1 oy oranına ulaştı ve AB karşıtı Halkçı Hareket de yüzde 6,9 oy elde etti.