'Ekonomik kriz sonuçları etkiledi'

Pazartesi 09.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009
ABONE OL
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: "AP seçimleri demokratik kültürün bir sonucu, demokratik teamüllerin bir sonucudur. Değişim göz önüne alındığında; Türkiye- AB ilişkileri artık parlamento dengeleriyle değişmekten uzaktır. Ancak sürecin doğası ahitlere sözleşmelere dayalı, teknik yürümesi gereken bir süreçtir. Artık siyasi süreç mümkün olduğunca az etkili olacaktır. Üstelik seçimlerle ilgili aynı tabloda Yeşillerin de çok güçlendiğini görüyoruz.

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu: Avrupa'da sol partiler Türkiye'yi destekliyor, ama bu gelecekte de destekleyecekleri anlamına gelmez. Sağcılar o kadar Türkiye karşıtı ki, solcular Türkiye'deki demokratikleşmeyi yavaş bulsalar da, Türkiye taraftarı konumdalar. Bu durum sürdürülebilir değil.

Prof. Dr. Fuat Keyman: Sağ partiler ekonomik krizi kullanarak seçimden galip çıktı. Sağcıların güçlenmesi ve yeşillerin başarısı, krize karşı çevreci mücadele ile yoksulluk ve işsizliğe karşı mücadelenin ortak yürümesi gerektiğini gösterdi.

Ufuk Uras (Milletvekili): Sol şu ana kadar krize karşı bir alternatif oluşturma konusunda gel-git'lerinden kurtulamadı. Eski tarz doktriner sol bitti ama yeni sol ortaya çıkmadı. Sol da kendi alışkanlıklarını değiştirmeden dünyayı değiştiremeyeceğini bilmek durumunda. Bütün bunlar Avrupa'daki seçimlerin sonuçlarına yansıdı.

Prof. Dr. Baskın Oran: Seçim sonuçları, doğrudan doğruya küreselleşmenin AB ülkelerindeki insanları korkutmasının bir sonucu. Kriz döneminde Marks kapitalizmin krizleri ve krizlerin sebepleri hakkında söyledikleriyle gündeme gelmişti. Yoksa Marks'ın döneminde olan ortam bugün yok.

ÖDP Genel Başkanı Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu: Sonuçların krize bağlı olduğunu düşünüyorum. AB'nin inandırıcılığı tartışmalı hale geldi. Kriz ortamında işsizlik ve yoksulluk iyice yaygınlaştı ve krizin sorumlusu olarak kapitalizmden çok olarak göçmen işçiler ve yabancılar görülmeye başladı. Krize karşı direniş hatları örgütlenemediği için sol partiler kaybetti.