İran'da seçim gerilimi arttı

İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı saatler kala yapılan son mitingler için büyük kalabalıklar toplandı.

Perşembe 11.06.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 11.06.2009 10:59
ABONE OL
Kampanyanın son gününde başkent Tahran'da binlerce kişiye hitap eden Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, rakiplerini ekonomi konusunda yalan söylemekle ve kendisine çamur atmakla suçladı.

Ahmedinecad "Bu hakaretler ve suçlamalar Hitler'in taktiklerine dönmek demektir. İnsanlar inanana dek yalanlarını tekrar ediyorlar" dedi. Cumhurbaşkanı, İran halkının bu kişileri tarihe gömeceğini kaydetti.

Adaylardan Mehdi Kerrubi'nin bir yardımcısı ise Ahmedinecad'a devlet televizyonunda çok daha fazla yer verildiğini söyledi.

İsa Saharkiz bu durumu protesto için Kerrubi ile diğer adaylardan Mir Hüseyin Musavi'nin bundan böyle televizyona çıkmayacaklarını kaydetti.

Bu arada eski Cumhurbaşkanı ve ülkenin en güçlü din adamlarından biri olan Ali Ekber Haşimi Rafsancani, alışılmadık bir müdahale yaptı. Halen Yüksek Adalet Konseyi'nin başkanlığını yürüten Rafsancani, yalan söylediğini öne sürdüğü Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ı engellemesi için ülkenin dini lideri Ali Hamaney'e çağrıda bulundu.

Rafsancani, Ahmedinecad'ın rakiplerine karşı dile getirdiği yolsuzluk iddialarının İran'da sosyal huzursuzluğa yol açabileceğini belirtti.Bu çağrı birkaç gazetede de açık mektup olarak yayımlandı.
Seçimlerde en fazla Ahmedinecad ile reformcu aday Musavi'ye şans tanınıyor. Ancak diğer adayların da sürpriz yapabileceği belirtiliyor.

ÜLKE, TARİHİ SEÇİME HAZIR

İran'da yarın yapılacak 10. dönem cumhurbaşkanı seçimi için tüm hazırlıkların tamamlandığı bildirildi.
İçişleri Bakanlığının açıklamasına göre, ülke genelinde seçim güvenliğini sağlamak için 200 bin polis görev yapacak.

Yaklaşık 46,2 milyon kayıtlı seçmen, cuma günü saat 08.00-18.00 arasında 45.713 sandıkta oy kullanabilecek. İhtiyaç halinde oy verme süresi uzatılabilecek.

Yurt dışında yaşayan İranlılar ise, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 130 ülkede kurulacak sandıklarda oy kullanabilecek.

Nihai seçim sonuçlarının, sandıkların kapanmasından 24 saat sonra açıklanması bekleniyor.

Yüzde 50'nin üzerinde oy alan aday seçimi kazanmış sayılacak. Bu orana ulaşılamaması durumunda en çok oy alan iki aday, 19 Haziranda yapılacak ikinci turda yarışacak.

Adayların televizyondaki tartışma programlarının yanı sıra seçim programlarını tanıtan belgesellerin yayımlanması ve iki hafta boyunca yürütülen kampanyaların seçime katılımı önemli oranda artırması bekleniyor.

Anketlere göre, muhafazakar Mahmud Ahmedinejad ve reformcu Mir Hüseyin Musevi seçimin favorileri olarak görülüyor.

Diğer adaylardan reformcu Mehdi Kerrubi ve muhafazakar Muhsin Rızai'ye pek şans tanınmıyor.