Haber turu..

Cumartesi 13.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 13.06.2009
ABONE OL
Telefon dinlemeleri meclise takıldı
İtalyan parlamentosu, telefon dinlemelerini sınırlayan kararnameyi 318 oyla onayladı. Karara uymayan gazetecilere hapis cezası verilebilecek. Muhalefet milletvekilleri kararnameyi protesto etti. Ünlü hâkim Maria Cordova ise 80 çocuk tacizcisinin telefon dinlemeleri sayesinde yakalandığını hatırlatarak kararı eleştirdi. Yasemin TAŞKIN

Sünni lidere el bombalı suikast
Irak Parlamentosu'ndaki en büyük sünni blok olan Uyum Cephesi'nin lideri Haris El Ubeydi, dün silahlı bir saldırganın attığı el bombası ile öldürüldü. Başkent Bağdat'ta bulunan bir camide gerçekleştirilen saldırıda Ubeydi'nin yanı sıra 4 Iraklı sivil de hayatını kaybetti, 12 kişi de yaralandı. Saldırgan polisin açtığı ateşle ölü olarak ele geçirildi.

Usame Bin Ladin Pakistan'da
ABD Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) Başkanı Leon Panetta, El Kaide terör örgütü lideri Usame bin Ladin'in Pakistan'da gizlendiğini belirtti. El Kaide'nin halen "en ciddi güvenlik tehdidi'' olduğunu söyledi. Ladin'i yakalamanın CIA'nın öncelikli hedefi olduğunu vurguladı. Ladin'in Yemen veya Somali'de saklanıyor olması ihtimalinin de göz önünde bulundurulduğunu belirtti.

Svat vadisinde Taliban'a darbe
Ülkede isyancılarla askerler arasında son 24 saatte yaşanan çatışmalarda 64 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden 52'sinin Taliban militanı, 12'sinin ise asker olduğu belirtildi. Militanların 39'u Svat vadisinde, 13'ü ise Mihmand bölgesinde öldürüldü. Ordu yetkilileri, Nisan sonlarında Svat vadisinde Taliban'a karşı başlatılan operasyonlarda 1500 militanın öldürüldüğünü belirtiyor.