Romanya'da iki domuz gribi vakası daha

Cumartesi 13.06.2009 19:47
Güncelleme: Cumartesi 13.06.2009 19:47
ABONE OL
Romanya'da iki kişi daha domuz gribi teşhisiyle hastaneye kaldırıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Bükreş'te 34 yaşındaki bir kadında ve Timişoara'da 11 yaşındaki kız çocuğunda domuz gribi teşhis edildiği belirtildi. Böylece Romanya'daki domuz gribi vaka sayısı 14'e ulaştı.

Matei Balş hastanesinde tedavi altın alınan 34 yaşındaki kadının 10 Haziran'da Kanada'dan geldiği belirtildi. Söz konusu kadından bir gün önce kocasının aynı hastalık nedeniyle hastaneye yatırıldığı öğrenildi. Kuzey Amerika'dan Timişoara'ya 11 Haziran'da anneannesiyle gelen 11 yaşındaki kız ise bulunduğu ildeki hastanede tedavi altına alındı. Kızın anneannesinde ise herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Toplam 14 vakanın tespit edildiği Romanya'da domuz gribine yakalanan hastalardan 9'u tedavisi tamamlanarak taburcu edildi. Son bir hafta içinde 5 kişinin hastaneye yatırıldığı bilgisini veren Sağlık Bakanı Ion Bazac, "Hastalarımızın hepsinin durumu kontrol altında. Romanya'da olağan dışı bir durum söz konusu değil. Yeter ki, bu hastalığın belirtileri görüldüğünde hemen hastaneye başvurulsun." uyarısında bulundu.