"Cheney tehlikeli siyaset yapıyor"

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Leon Panetta, "Eski başkan yardımcısı Dick Cheney, terörizm konusunda Barack Obama yönetiminin haksız olduğunu kanıtlamak için, neredeyse ABD'ye yeniden saldırılmasını istiyor" dedi.

Pazartesi 15.06.2009 09:25
Güncelleme: Pazartesi 15.06.2009 09:27
ABONE OL
New Yorker dergisinin 22 Haziran'da yayımlanacak sayısı için demeç veren Panetta, Dick Cheney'nin ulusal güvenlik konusunda ''sudan bile kan kokusu aldığını'' anlattı. Leon Panetta, ''Cheney, kendini haklı çıkarmak için neredeyse ülkeye yeniden saldırılmasını istiyor gibi. Bunun tehlikeli bir siyaset olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Cheney, Obama hükümetinin ABD'yi daha az güvenli duruma getirdiğini düşündüğünü sık sık dile getiriyor. Geçen ay yaptığı bir konuşmada da Obama'nın terörle mücadele politikasını eleştirmiş ve kendisini ''düşüncesiz'' olarak nitelemişti.

Kendi hükümetleri döneminde yapılan ve Obama hükümetinin ''işkence'' olarak kabul ettiği sorgulama tekniklerine sahip çıkan Cheney, Obama'nın bu teknikleri yasaklama kararını ''doğruculuk örtüsü altına gizlenmiş ve son derece akılsızca'' olarak yorumlamıştı.