"Müslümanları sınırdışı edelim"

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde beklenmedik bir başarı göstererek Brüksel'e dört milletvekili gönderme hakkı kazanan aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, bir şekilde suça karışan tüm Müslümanların Avrupa'dan atılmasını ve varsa ikamet ettikleri ülke vatandaşlıklarının da iptal edilmesini istedi.

Pazartesi 15.06.2009 16:01
Güncelleme: Pazartesi 15.06.2009 16:02
ABONE OL
AP seçimlerindeki başarısı ile ilgili olarak Danimarka televizyonuna geniş çerçeveli bir mülakat veren Wilders, "Müslümanların büyük kesimi bizim demokratik yaşam biçimimizden farklı bir yaşam istiyorlar. Şu anda azınlıkta bu kesim. Ama ilerleyen dönemlerde güçlenmeleri halinde değişirler ve o zamanda onlarla mücadele etmek zorlaşır." iddiasında bulundu. Geç olmadan sözünü ettiği kesimin bir an önce sınırdışı edilmesini de isteyen Wilders, şöyle konuştu: "Şu anda saat on ikiye birkaç dakika var. Çok fazla beklenmemeli."

Avrupa ülkelerinde ikamet Müslümanların, Müslüman ülkelerden olan göçün ve bu kesim içindeki yüksek doğurganlık oranının Avrupa uygarlığı için tehdit oluşturduğunu da ileri süren aşırı sağcı politikacı, Müslümanların önemli bir kesiminin suça meyilli olduğunu söyledi. Kopenhag'daki suçların yüzde 80'ine yakının yabancı kökenliler ve Müslümanlar tarafından işlendiğini kaydeden Geert Wilders, Hollanda'da da benzer bir tablonun bulunduğunu iddia etti.

Müslümanların Avrupa'ya göçüne de bir an önce önlem alınması gerektiğine işaret eden Wilders, şöyle konuştu: "Eğer birisi kanunların içinde kalıp değerlerimizi kabul ediyorsa kalabilir ve ona yardım da ederiz. Yok bunu yapmıyor ve suça karışıyorsa, mesela Cihat ve Şeriat ile ilgili düşünceler taşıyorsa tek bir çözüm var: Onu geldiği yere anında geri göndermek. Böyleleri valizlerini hazırlamalı ve sahip oldukları vatandaşlıklarını da geri vermeliler. Bu kırmızı çizgidir. Bunu, yani kırmızı çizgiyi aşanı aynı gün geldiği yere geri göndermeliyiz."

Mülakatın ilerleyen dakikalarında sözlerinin dozunu daha da artıran Wilders, suça karışan ve sınır edilmesi gereken kitlenin milyonu aştığını ifade ederek, geç olmadan hareket geçilmesi gerektiğine işaret etti. "Müslümanlar ve onların taşıdığı İslam ideolojisi ne kadar çok olursa özgürlüğümüz de o oranda azalır" diyen Wilders, Avrupa'daki yaşam biçiminin yüz 40 civarında Müslümanlar tarafından değiştirildiği tezini ileri sürdü.